avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate liv_cri

Activitate liv_cri

multumesc pt raspunsuri
din ce am tras cu ochiul in dosarul celor care mi-au montat caracatita scria ceva genul ''plangere penala pt furt''
liv_cri a scris:

auto este pe firma. politaiul a sunat la firma si a cerut datele conducatorului, lasand un nr de tel.
eu l-am sunat sa vad despre ce e vorba si mi-a cerut sa vin sa dau declaratie la politie.


tot telefonic mi-a spus ca dupa ce dau declaratie o sa trimita dosarul mai departe la parchet(cred) si ca daca si-au retras plangerea o sa fie in regula (o sa se claseze dosarul)


daca ajung la politie o sa trebuiasca sa dau declaratie.
ce ar trebui sa scriu in ea?
auto este pe firma. politaiul a sunat la firma si a cerut datele conducatorului, lasand un nr de tel.
eu l-am sunat sa vad despre ce e vorba si mi-a cerut sa vin sa dau declaratie la politie.
buna ziua. in urma cu o luna , dupa ce nu #-o am scos bon pt taxa de parcare , m-am trezit cu caracatita pe roata. era destul de tarziu, cam pe la ora 8 seara, am sunat la nr de telefon , dar nu a raspuns nimeni. trebuia sa ajung acasa; ne-fiind din acea localitate, am dat eu jos dispozitivul de blocare, fara sa il deteriorez. acum cateva zile am fost chemat la politie sa dau declaratie. nu am ajuns, in schimb am fost la cei care mi-au blocat roata, le-am predat dispozitivul de blocare (intact) pe proces verbal, am platit si taxa de deblocare. mi-au spus ca nu mai au nicio pretentie si ca o sa retraga plangerea. in acest caz ce se va intampla mai departe? ce trebuie sa scriu in declaratia de la politie? o sa fiu acuzat de furt?
le-am spus ca o sa ajung in 2-3 saptamani la politie pt declaratie, poate pana atunci le ajunge si instiintarea pt retragerea plangerii penale.

multumesc