avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate bangycs

Activitate bangycs

Buna. Sunt absolvent al unei facultății de stiu te juridice din anul 2001. Timp de cel putin 10 ani dețin funcția de consilier juridic intr-o institutie publica. Întrebarea mea este daca pot participa la examenul de admitere in avocatura ca si avocat definitv sau doar ca avocat stagiar.
cei de la CASCO mi-au comunicat printr-un mail faptul ca, ei nu pot efectua nicio plata catre firma unde trebuie eu sa platesc intrucat nu au nici un temei legal in acest sens, urmand ca in momentul in care eu fac dovada platii cu factura fiscala firma CASCO imi va deschide dosar si in maxim 2 saptamani primesc banii integral. Totodata am trimis pe e-mail firmei careia trebuie sa-i platesc o solicitare scrisa sa-mi amane termenul de plata pentru a nu ma actiona in instanta eventual. nu stiu sper ca am procedat bine deocamdat si sa reusesc sa-mi recuperez banii pe CASCO.

initial asa am cerut, dar ei spun ca nu au nici o legatura cu firma unde trebuie sa platesc si cu accidentul respectiv, iar ca daca eu voi plati, ei ma vor despagubi cu intreaga suma platitia de mine, pe baza politei Casco.
din discutiile avute cu firma unde am asigurare CASCO mi-s spus ca eu sa platesc suma si urmeaza ca ei, in baza politei mele casco sa imi restituie intreaga suma pentru ca daca ajung in judecata pentru recuperarea daunei voi suporta si cheltuielile de judecata.
accidentul l-am anuntat imediat in aceeiasi zi la politie, iar reparatia a fost platita de firma de asigurare a persoanei care m-a lovit. Politia a gasit-o dupa vreo 3 zile. Persoana vinovata a cerut in instanta anularea procesului verbal de contraventie, iar instanta i-a admis plangerea, anuland procesul verbal. Acum firma de asigurare care mi-a platiti reparatie imi cere mie sa le platesc contravaloarea reparatiei.
intrucat a condus autoturismul personal oprind in rampa, iar la plecare din loc s-a deplasat in spate lovindu-ma.

PS. azi am fost la firma unde sunt asigurat si mi s-a spus ca sa platesc si ulterior sa deschid la ei dosar de dauna si sa ma despagubeasca ei.

Ce sa fac. Este OK raspunsul primit de la asiguratorul meu?
Buna ziua. Va rog, am nevoie de un sfat daca se poate pentru problema mea.
Pe scurt ce mi s-a intamplat.
Anul trecut in luna mai o persoana mi-a avarit masina, plecand de pe loc din rampa, fara sa se asigure, eu aflandu-ma in spatele ei. Am cautat soferul si nu l-am gasit, doar masina. Am mers la politie unde am declarat ce s-a intamplat. la 3 zile politia a identificat faptasul si i-a intocmit procesul verbal de contraventie (amenda 268 lei si retinerea permisului). Mentionez ca am facut si poze la masina respectiva la aceea vreme pe care le-am prezentat la politie.
Cu dovada de la politie si copia de pe asigurarea acestuia am reparat masina. La data cand am mers la firma de asigurare pentru repararea masini, functionarul de acolo mi-a intocmit dosarul de dauna.
Ulterior persoana respectiva a cerut in instanta anularea procesului verbal de contraventie.
Abia dupa al treilea termen instanta de judecata i-a admis plangerea persoanei respective si i-a anulat procesul verbal.
Astazi am primit un plic de la societatea de asigurare A (societatea de asigurare a persoanei care m-a accidentat) in care imi cere sa platesc suma de 1000 lei reprezentand contravaloarea pagubei.
Acum ce sa fac eu? Rog ajutor.
Mentionez ca am si asigurare Casco.
Astept un raspuns cat mai repede. Multumesc.

PS. Nu stiu daca are vreo valoare, dar am primit in plic si o cerere de despagubire semnata de mineX-( in alb la data cand am mers pentru reparatii, care mi-a fost atasata si in baza careia mi se imputa suma de bani respectiva.