avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate ciulic

Activitate ciulic

Pare prea frumos sa fie adevarat, daca se poate face asa ceva este superb... doar ca persoana care ma plateste nu are stampila pentru ca poate este persoana fizica... freelancerii de obicei nu prea lucreaza cu firme ci cu persoane fizice.
Si acel bon de comanda este stas? am cautat exemple si nu am gasit...
Nu trebuia sa citesti motamo ca sa intelegi problema mea... oricum merci ca ti-ai rapit din timpul pretios sa faci o remarca = 0 in situatia de fata...
@georgeenciu: merci

Deci sa inteleg ca doar prin contract pot lua banii, dar daca nu pot face un contract, ce fac?
Buna ziua,

pentru ca cunostiintele mele in acest domeniu sunt egale cu 0 am ajuns in sfarsit (sper ca este locul potrivit) aici pe forum, avand urmatoarele nedumeriri:

Lucrez ca Freelancer (Programator)

1. Trebuie sa fac Contract cu fiecare persoana cu care lucrez (persoane fizice din toata lumea) si ulterior bazata pe acel contract sa pot si facuta?
2. Sau pe baza a unui : Deviz , Bon de comanda, Factura (despre care la fel nu stiu absolut nimic)
3. Ce solutie fiabila exista la ora actuala in Romania pentru mine ca PFA-ist sa pot
lucra mai usor (fara a folosi contract).

De ce ma intereseaza in special sa lucrez fara contract (fara sa astept dupa posta Romana) pentru ca sunt multi clienti cu job-uri de o ora.

Multumesc anticipat.