avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1582 soluții astăzi
Forum Activitate george6300

Activitate george6300

Salut, sunt in aceeasi situatie.

Am pus intrebari pe acest forum, am primit raspunsuri.

Eu am primit procesul-verbal pe data de 27.04:-/
Am fost sfatuit sa il contest si asta fac. Deja am trimis hartiile.
Uite aici textul de lege:

Art. 17 din OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor:
“Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu”.

Legea 455/2001 privind semnatura electronica spune, pe scurt, ca “inscrisul in forma electronica este destinat pentru a fi citit prin intermediul unui program informatic”.

Eu ma astept sa-mi vina multe amenzi ptr ca am uitat de rovinieta pentru vreo 2 luni.
Am gasit acest colac de salvare (lipsa semnaturii olografe) si ma agat de el.
Ar trebui sa functioneze daca mai functioneaza ceva in Romania.
Stiu ca am gresit, neglijenta nu ma disculpa dar nici sa platesc 60 de amenzi si tot atatea taxe de despagubire nu mi se pare firesc. Este ca in Kafka.

Ei nu au auzit de avertisment?

Sunt convins ca pot verifica faptul ca in atatia ani de cand am masina am platit intotdeauna rovigneta pe un an.
Nu sunt in tara,iar atunci cand am fost numai la rovinieta nu mi-a stat gandul.Pana la urma am descoperit ca nu mai este valabila atunci cand m-am mai linistit un pic si mi-am adus aminte de ea. Asta este.

Cum spuneam, eu contest in instanta.
Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa rovigneta
Ultima intrebare, promit!
Faptul ca reprezentantul companiei care gestioneaza contraventiile a intocmit un proces verbal de comunicare care insa se refera la alt proces verbal de contraventie, incheiat de un alt agent constatator, poate genera nulitatea procedurii de comunicare si , pe cale de consecinta, nulitatea titlului executoriu?

Multumesc.
Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa rovigneta
Multumesc pentru sprijin.
Studiind documentele primite:
- procesul-verbal de constatare a contraventiei si
- procesul-verbal de indeplinire a procedurii de comunicare am descoperit urmatoarele:

* procesul-verbal de indeplinire a procedurii de comunicare, se refera la un cu totul alt proces-verbal de constatare a contraventiei, diferit de cel inmanat la domiciliu, mi se adreseaza, are aceeasi serie, aceeasi data dar cu totul alt numar, incheiat de alt agent constatator decat cel care figureaza in procesul-verbal de contraventie inmanat.
- pot concluziona ca procedura de instiintarea nu a fost indeplinita?
- ma poate ajuta in obtinerea unei hotarari favorabile in justitie?

Multumesc

Pot suspiciona ca:
1.imputernicitul companiei pentru a realiza instiintarea a gresit completarea procesului-verbal de indeplinire a procedurii de comunicare, sau
2.compania care gestioneaza contraventiile la regimul rovinietelor detine in totalitate toate contraventiile din perioada in care am circulat fara a detine rovinieta valida insa in mod voit alege sa mi le trimita la domiciliu la intervale de timp diferite, in speta inversand din greseala procesele verbale de instiintare de la doua contraventii diferite, pe care, presupus, le-am savarsit.

Ptr varianta 2 cred ca ma duc prea departe cu gandul ...
Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa rovigneta
Multumesc.
Asa o sa fac.
Credeti ca ar fi bine daca m-as adresa cu o petitie, celor care au emis procesul verbal de constatare a contraventiei, prin care sa le solicit sa-mi comunice daca in evidenta lor figurez ca si contravenient de mai multe ori pentru aceeasi contraventie?
la inceputul lunii decembrie anul trecut a expirat rovigneta. nu am avut habar de asta. pur si simplu am uitat. am realizat in ianuarie 2012 spre finalul lunii cand am achizitionat o alta ptr inca 12 luni.
in perioada neacoperita de rovigneta am circulat zilnic ploiesti-bucuresti si retur.
ieri 27.04.2012 am primit un pv prin care sunt anuntat ca sunt contravenient si trebuie sa platesc o amenda plus o taxa de despagubire.
toate sunt ok pana aici. am gresit trebuie sa platesc.
partea proasta este insa ca am inteles ca o sa primesc pv-uri de o sa ma satur.
este absolut absurd! care este pericolul social generat de mine sa fiu amendat ptr aceeasi contraventie de atatea ori? e absurd!
am de gand sa fac o contestatie la judecatoria din ploiesti.
nu sunt in tara si nici nu pot ajunge mai devreme de iunie dar o sa gasesc eu o solutie.
este cineva din ploiesti sau din prahova care a facut o astfel de incercare?
daca o sa primesc 60 de pv-uri nu ma vad prea bine.