avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate tnamaid

Activitate tnamaid

multumesc pentru lamuririle acordate; saptamana viitoare voi fi mai libera si voi studia HG1588/2007.
Din cate inteleg nici cenzorul si nici administratorul nu fac parte din comitetul executiv. Deci pentru nemultumirile pe care le am referitor la modul cum isi desfasoara activitatea administratorul nu aveam voie sa ii cer presedintelui sa convoace comitetul executiv.
Poate fi considerat un abuz din partea mea???????????:((.

Dar tot nu inteleg ceva, din noiembrie tot ii zic administratorului(presedintele era intotdeauna de fata) ca trebuie sa aibe anumite evidente, dar tace si parca nu a auzit nimic, iar pe presedinte il intereseaza doar sa fie incasate sumele din lista de plata si sa fie platiti furnizorii(nu-l intereseaza legile pe baza carora functioneaza o asociatie).
Deci, conform legii ce trebuie sa faca cenzorul in legatura cu neregulile din asociatie, cui se poate adresa?
as vrea sa precizez ceva: la constituirea asociatiei am acceptat sa mers pentru semnaturi cu conditia sa pot vedea toate actele (daca nu era sotul pana la urma cenzor si as fi vazut haosul care e, ca administratorul nu are nici o evidenta as fi mers la cenzor sa ii cer sa-mi arate evidentele).
Dupa 3 saptamani de la constituire a acceptat sotul functia si din acel moment vreau sa stiu care sunt atributiile cenzorului (in art 33 din legea 230/2007 actualizata la septembrie 2010 consider ca sunt prezentate vag pentru cineva care nu lucreaza in domeniu, dar are studii)

Va multumesc ca m-ati ajutat pana acum e ca si cum ati fost invatatorii mei si acum am absolvit clasa a IV. Chiar daca veti inceta sa ma ajutati in continuare, eu nu am sa ma opresc, indiferent la cate usi inchise voi bate, pana cand nu voi afla fiecare atributiune a unei persoane renumerata din asociatie conform carei legi/articol/paragraf s-a stabilit.
Si asta nu pentru ca am ceva cu cineva din asociatie, dar am ajuns la concluzia ca daca nu isi indeplinesc toti atibutiunile e haos in asociatie si fiecare avem nevoie da nervii nostri cat mai integri pentru ca suntem sotii/soti(pentru perechea noastra), parinti(pentru copii nostrii), copii(pentru cei care ne-au dat viata), persoane incadrate pentru alte munci-deci avem si alte atributiuni

@elga50&adriantot

cand am citit altadata legea a fost prea multa informatie ca sa o inteleg toata deodata.Am omis articolul:
"Pentru activitatea de administrare tehnica, de contabilitate si casierie, asociatia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru functia de administrator de imobile..."
Ce este c/c/a?

casier/contabil/administrator, pe care de acum il voi numi simplu administrator

Restantele sunt in fisele fiecarui proprietar si pe listele de plata, in registrele de fonduri.


am precizat in posturile anterioare, nu are fise, pentru fiecare proprietar,
pe listele de plata nu apar restantierii (pentru ca nu calculeaza sumele datorate),
nu are registru pentru restantieri.
Daca ii cer evidenta restantierilor pentru o luna anume imi da registru de rol sa adun eu sumele restante si are un scris ca 1 cu 2 si cu 3 la el seamana si trebuie sa verific chitantierul ca sa vad daca suma inscrisa ca platita este corecta .
Am gasit diferente de 0,05, alta data de 0,6, alteori o diferenta de la ajutorul de incalzire de 24,87 si uite asa pentru sume infime stateam zile intregi ca sa vad de ce nu exista egalitate intre activ si pasiv.

Conform legislatiei din comitetul executiv fac parte doar membrii comitetului executiv. Comisia de cenzori are alti membri si-acestia nu fac parte din comitetul executiv. Cenzorul ales sau angajat nu face parte din comitetul executiv.


conform Legii 230/2007 actualizata la septembrie 2010 in Cap IV art.21 este precizat:
"la adunarea generala de constituire a asociatiei de proprietari, proprietarii vor alege dintre cei prezenti un comitet executiv, format din presedintele asociatiei de proprietari si un cenzor sau o comisie de cenzori, si vor hotari numarul membrilor acestora si durata mandatelor lor"
Daca cunoasteti o lege sau o ordonanta care abroga acest articol va rog sa imi spuneti si mie.

discutati cu administratorul si cu presedintele si stabiliti ca toate documentele sa ramana in permanenta in sediul asociatiei si nu acasa la administrator, la presedinte sau la cenzor


fara drept de apel din partea cenzorului, administratorul a hotarat ca tot ce e legat de asociatie(mai putin motocoasa, pe care a lasat-o la asociatie dar nici dupa 2 saptamani de la cumparare nu a stabilit cine raspunde de ea)ramane la el acasa, dar ca (teoretic) pot sa i le solicit oricand.

Vad ca nu va ajuta interventia mea


Faptul ca nu am citat mai multe de la dvs este ca am inteles ce ati vrut sa spuneti (sau am crezut ca va inteleg punctul de vedere)

La prima vedere este un amanunt nesemnificativ dar in realitate este o mare diferenta


Imi cer scuze,dar nu am stiut ca cenzorul poate fi ales de presedinte.
La Adunarea generala de constituire presedintele a propus numele cenzorului si proprietarii prezenti au aprobat in unanimitate. Deci eu consider ca a fost ales de AG.
A fost un incident atunci pe care nu l-am bagat in seama: A fost propus un vicepresedinte(lucreaza la primarie) care a refuzat,dar care fiind prieten cu presedintele i-a spus motivul in privat.El considera ca c/c/a nu e capabil sa ocupe functiile respective, dar l-a vot nu a fost impotriva

Daca ati fost aleasa ca cenzor in adunarea generala sunteti mai puternica decat presedintele asociatiei


cu presedintele nu am nimic, chiar a incercat in perioada asta sa ma ajute cerandu-i sa-mi dea documentele de care am nevoie, dar e prea sentimental, cand c/c/a i-a spus ca nu e nevoie de un centralizator in care sa fie specificat lunar suma restanta de proprietari si unde sa apara suma defalcata, el a zis ca:aveti incredere ca stie ce spune. Zilele trecute l-am intrebat pe presedinte daca a vazut un act al c/c/a prin care sa justifice calitatea e contabil, el mi-a raspuns:are atestat de administrator.Va dati seama ca nu o putea obtine daca nu e contabil. A fost foarte surprins cand i-am zis ca pentru a fi administrator iti trebuie doar dovada absolvirii liceului.Cand am zis ca nu are registru casa completat de 3 saptamani, presedintele mi-a raspuns> are niste probleme acum personale, trebuie sa ne intelegem unii pe altii.

colaborati cu comitetul executiv

In lege scrie ca din comitet face parte presedintele, cenzorul si membri, stiu ca unul e o persoana din bloc si el e de acord cu ce am facut si nici el nu avea incredere la inceput in c/c/a si l-am rugat sa aibe rabdare pana studiez legile si apoi unde c/c/a nu stie il ajut;

trebuie sa se colaboreze cu el


Asta am vrut si eu, de aceea de 6 luni sun la usa lui sa imi tot dea cate un registru/document pe care sa-l verific(daca il sun inainte cu zi ca sa-i zic ca a doua zi sa imi aduca un registru la asociatie imi zice ca da, dar cand merg la asociatie spune ca la uitat acasa)

a se intrerupa colaborarea prin plecarea administratorului sau a cenzorului, in functie de decizia presedintelui si a comitetului executiv.

asta pentru sotul meu nu e o problema, el a vrut sa fac munca asta fara bani, doar presedintele a propus sa primeasca 50 de RON, dar in calitate de proprietar tot am dreptul sa vad evidentele si daca ar fi schimbat

@elga50
daca eram o persoana dezordonata si primeam de la cenzor o asa lista de operatiuni de facut, precis faceam atac de cord


daca v-as fi cerut dvs toate acestea va era greu sa mi le dati?
sincer, nu inteleg e ceva care nu intra in atributiile lui?

puneti-i in fisa postului,

adica la casier/contabil/administrator poate cenzorul sa-i faca fisa postului?

nu specificati luna pentru care trebuie sa faca respectiva lucrare


am specificat, deoarece era vorba de un caz concret, marti se tine sedinta de comitet

Nu va mai incurcati cu acte normative

problema e ca altfel imi raspunde: asta e in contabilitatea in partida dubla aici nu e nevoie de nici o evidenta

Sa-l luati cu usurelul

va rog sa ma credeti, din noiembrie de cand s-a infiintat asociatia tot cu binisorul il iau #-o
m-am comportat ca si cu un copil de gradinita pe care il duci de manuta.
eu am un dosar unde inclusiv pe luna februarie am toate evidentele pe care i le-am cerut lui.Daca eu care nu am mai lucrat la o asociatie de proprietari am reusit sa le fac, nu inteleg de ce o persoana care e c/c/a de 2 ani de zile nu ar putea.

Si atunci, va propun sa separati lucrarile curente care tin de lista care va sa se redacteze prima in viitor, lucrarile privind operatiunile pe lista deja afisata si....lucrarile care se refera la listele precedente.


dar asta am facut, i-am scris sa fie inclusiv pe luna februarie, adica pe primele 4 luni.

Fixati-i termene de realizare si acordati-i sprijin

asta fac din noiembrie, dar la termenul stabilit spune ca nu a facut si daca il intreb de ce, da din umar.Ce sprijin se poate acorda unui om mandru care cand i-am aratat ca a gresit nr. de zile de penalizare la mai multe persoane si ca daca vrea ii dau evidenta mea, mi-a raspuns: n-am nevoie stiu si eu calcula, iar foaia pe care v-am dat-o era o ciorna (si sumele de pe ciorna le-a trecut in lista de plata), chiar nu stiti ce e aia o ciorna?

Nici nu ma gandesc ce s-ar intampla in situatia ca nu doreste sa colaboreze sau face pe prostu-n papusoi!.


De fapt asta face din noiembrie si pana sambata trecuta de cand nu m-am mai intalnit cu el.

@adriantot
Spuneti ca presedintele a acceptat... Concret adunarea generala va ales ori presedintele va angajat ca cenzor?

e normal sa-l intreb pe presedinte daca convoaca comitetul executiv, deoarece in lege scrie:
"-comisia de cenzori poate fi convocata la cererea presedintelui sau de catre jumatate +1 proprietari"
asa ca expresia "sa prezinte cenzorului urmatoarele evidente:" este putin exagerata.
mie mi se pare echivalenta cu expresia folosita de elga50: "cenzorul trebuie sa vada".
-situatia prezentata de dvs e ceva ireal pentru mine, eu pot vedea de 2 ori pe saptamana chitantierul si registrul rol si daca insist vreo 2 saptamani poate am acces la registru casa si dosarul cu toate facturile de la inceputul asociatiei(e atat de gros ca deja pe martie si aprilie le pune neperforate si pot zbura daca nu esti atent cand tii dosarul in mana
-i-am cerut sa separe cele din lunile noiembrie si decembrie si sa le arhiveze, dar mi-a raspuns: nu e nevoie
poate fi ajutat de cenzor (care trebuie sa le stie pe toate) pana cand administratorul le invata

nici ce stiu nu accepta sa ii spun, din punctul lui de vedere tot ce are el de facut este:
-sa incaseze de la proprietari sumele cuprinse in lista de plata (unele le inregistreaza gresit, iar cand ii zic unde a gresit si ii zis sa isi noteze ca luna urmatoare sa scrie pe factura corespunzatoare persoanei respective, foarte jignit imi raspunde ca se descurca,,,,dar luna urmatoare nu corecteaza
-sa preia facturile de la furnizori si sa le plateasca la banca (neaparat in ultima zi de scadenta si la electrocentrale sume de genul 11000 RON in numerar pe o singura chitanta)
-sa intocmeasca lista de plata (fara sa completeze rubricile cu restantieri la platile lunii anterioare sau la fondul de rulment
-
sa-i dea presedintelui bani pentru a fi renumerate tertele persoane care au lucrat temporar pentru asociatie
-
sa intocmeasca statul de plata(pana sambata trecuta nu a reusit sa il faca cel pe luna martie, dar a platit taxele catre buget; la cenzor si presedinte nu a calculat impozit cu toate ca ambii au alte locuri de munca)
-
sa plateasca taxele la primarie

pentru ca sa fac Situatia soldurilor de activ si pasiv pe ianuarie si februarie a trebuit sa ma tot rog de el sa-mi dea cate un registru ca vreo situatie centralizatoare nici vorba.
-din felul cum v-ati exprimat parca eu as fi o tirana si el omul serios pe care eu il persecut.
-presedintele a acceptat sa fac eu munca de cenzor si sa o prezint comitetului executiv
-in acest post vreau sa consider ca sunt 3 persoane diferite angajate ca administrator, contabil si casier, deoarece daca una dintre atributiuni nu vrea sa o faca sa stiu pentru care din functii nu s-a achitat, de aceea as dori daca cineva ma poate ajuta sa separ atributiunile corespunzatoare fiecarei functii si eventual potrivit carei legi.

-sa prezinte cenzorului urmatoarele evidente:
1)-facturile si chitantele care sunt prinse in lista de afisat
2)-borderoul de facturi- unde e evidenta facturilor pentru fiecare luna (den.furnizor, nr.factura, suma,):
-factura de la Electrocentrale; factura de curent electric; factura RER; factura de la Compania de apa
3)-situatia facturilor restante care va cuprinde:
Data emiterii facturii; Nr factura si den furnizor;Data scadentei si nr zile de gratie; Suma datorata Data platii Suma platita Modul de plata (Nr. Chitanta)
4)-registru de evidenta a indexilor
5) - situatia indecsilor apometrelor care au stat la baza calculului consumului in lista de afisat
- ma refer la o evidenta a indexilor corespunzatoare fiecarei luni si care sa cuprinda:
-nr.ap.; nume si prenume
-data citirii indexilor(la sfarsit se va mentiona data citirii indexilor pe scari corespunzatoare fiecarei luni)
-index vechi; index nou; consum
6)- statul de plata + declaratiile la ANAF + confirmarea validitatii declaratiei (de la ANAF).
7)- un formular cu cheltuielile administrative in detaliu;
8)- toate bonurile si chitantele referitoare la cumparaturile de diverse materiale si care au intrat in listele de afisat;
9)-Casa - sold final completat la zi (daca s-a efectuat o operatiune)
10)-Banca-extras de cont pentru toate lunile, inclusiv aprilie
11)-listele de plata pentru fiecare luna si anexa la lista de plata
12)-chitantier
13)-fondurile asociatiei:
a) - registrul fondului de rulment
-situatia corespunzatoare fiecarei luni a fondului de rulment cu detalierea pe apartamente
Nr ap Nume si Prenume Suprafata pentru care s-a calc FR, Suma platita

b)- registrul fondului de reparatii cu detalierea pe apartamente - incasat si restant
c) - registrul de penalizari cu detalierea pe apartamente-incasat si restant
d)- baza de calcul pentru penalitatile cuprinse in lista de plata corespunzatoare lunii martie din care sa se poata observa:
-suma pentru care s-a platit penalitatea,
-perioada (data scadentei facturii, data platii sumei datorate si nr zile pentru care s-a platit cu 0,1%, respectiv 0,02%)
-suma care trebuie platita
14)-situatia pentru fiecare luna a debitorilor restantieri si curenti, din care sa se poata deduce:
Luna pentru care s-a calculat,Scara, Debitori curenti Debitori restantieri Observatii

15)-o situatie unde separat, pentru fiecare luna sa fie defalcati debitorii restantieri cu sumele corespunzatoare tuturor lunilor restante si la final suma totala datorata
16) registru inventar- de unde sa reiasa pentru obiectele de inventar, suma platita, cine raspunde de pastrarea lui, data cand a fost folosit, munca care s-a efectuat cu ajutorul lui si cine a folosit ob de inv.

Ce anume din lista de mai sus nu intra in atributiunile casierului, contabilului sau a administratorului ci a altei persoane?


Va inteleg, dar eu ma refer la faptul ca pana la 31 martie nu aveam suspiciuni in legatura cu operatiunile decasa efectuate de casier, dar in aprilie nu a vrut 2 saptamani sa imi arate registru de casa si nici facturile achitate. Miercurea trecuta i-am dat un ultimatum ca daca sambata dimineata la 10 nu imi arata chitantele ca a platit toate facturile, ii cer presedintelui sa convoace comitetul executiv.
Nu a achitat tot cu toate ca in casa trebuia sa mai aibe aproximativ 4500 RON. Sincera sa fiu nu sunt sigura daca ii are. De aceea am intebat, daca suspiciunea mea se adevereste cine plateste banii cenzorul sau casierul.Niciunul nu au depus garantie, dar in lege numai la cenzor am vazut specificat ca in caz de minus in gestiune din garantia depusa de cenzor se recupereaza minusul.
Tinand cont ca cenzorul face parte din familia mea chiar e important pentru mine.
Sincera sa fiu, nu am crezut ca voi obtine atata sprijin.Va sunt recunoscatoare.

situatia facturilor (restante, curente - care vor fi puse in listele imediat urmatoare) cu detalierea pe furnizori (istoric de plati)

Evidenta furnizorilor o tinem pe fise de operatiuni diverse


deci, am impresia ca eu am facut munca dubla, iar cand i-am aratat administratorului mi-a zis pe un ton de lehamite: asta e in contabilitatea dubla.In contabilitatea simpla nu e nevoie.
Eu am un tabel care seamana cu ce a spus elga50 :
1)data emiterii facturii,
2) nr.factura, den emitentului
3) data scadentei
4) explicatii
5) suma
6) data platii
7) suma
8) nr factura, BF, CDN de la banca...

si separat un T mai mare in care sus am scris den. furnizorului, in credit data scadentei, nr factura si suma, iar in debit data achitarii si suma

Am gasit in lege referitor la garantie materiala ca trebuie depusa de cenzor dar nu am gasit garantie depusa de casier/contabil/administrator. Sa inteleg ca luat strict dupa lege, daca exista minus in gestiune raspunde cenzorul din punct de vedere material, chiar daca nu el gestioneaza banii?





Nu e rau daca si administratorul o stie face. Nu bajbaie...


nu stiu la ce v-ati referit

Eu am spus ca o singura persoana indeplineste cele 3 functii: casier, contabil si administrator, dar el face doar pe casierul, preia facturile si le plateste in ultima zi de scadenta(n-am inteles de ce in ultima zi) si face lista de plata. Atat reprezinta pentru el cele 3 functii.
- borderoul de facturi

imi spuneti, va rog ce inseamna borderoul de facturi?
El prezinta singurele acte pe care le are:
- registru casa,
- registru fond de rulment,
- i-a zis suma pentru fond de reparatii, dar nu are evidenta cine sunt persoanele care au platit pentru fondul respectiv
-registru rol (unde scrie sumele achitate de proprietari)
-chitantier
-lista de plata
-stat de plata(pentru luna martie spune ca inca nu l-a intocmit, dar a platit taxele la stat si sunt diferite de cele din luna trecuta;ma intreb de unde a stiut suma)
-dosarul cu toate facturile, chitantele, declaratiile si hartiile de mana pentru cumparaturi pe baza de bon fiscal)

-nu are nici o situatie centralizatoare.
Luna trecuta a calculat penalitatile si i-a dat o hartie de mana (specificand e ciorna)_de genul
ap 82: 5 zile=10 lei
fara sa scrie care este perioada pentru care a calculat
-i-a aratat ca a gresit la mai multi numarul de zile de penalizare(dar acele sume au fost trecute pe lista de plata si unele retinute de la proprietari), iar el ironic"dar dvs nu intelegeti ce inseamna ciorna?"
Inainte de a vorbi cu dumneavoastra am crezut ca sunt intr-un univers paralel, va multumesc ca m-ati facut sa am din nou incredere in logica mea.

In orasul meu(cel putin cei pe care ii cunosc), cenzorii fac Situatia soldurilor de activ si pasiv.
incercati sa folositi citatele


- nu le-am folosit bine, pentru nu stiu exact cum ar trebui; imi spuneti, va rog cum sa le folosesc?

Personal nu am incredere in oamenii dezordonati!


-problema e ca la despartirea de vechea asociatie, cenzorul a mers cu un tabel in mana sa stranga semnaturi pentru despartirea de vechea asociatie(vechea asociatie incarca lista de plata cu premii acordate angajatilor si cheltuieli nejustificate), deoarece noul presedinte a garantat transparenta in cazul crearii noii asociatii.Multi au semnat spunand "semnez, dar pe dvs va acuz daca nu se platesc la timp facturile", de aceea de buna voie si silit trebuie sa ramana cenzor.

Incep sa inteleg care sunt problemele si de ce mie imi este atat de greu sa fac "situatia soldurilor de activ si pasiv" si ca daca el mi-ar da situatiile asa cum dati dvs cenzorului ar fi usor

Problema e ca lunar caut unde a gresit. Intr-o luna apare pe chitanta cu 0.05 (luna ianuarie), alteori cu 0.6 (luna decembrie) mai putin decat suma datorata de proprietar, iar cand i-a spus a raspuns "mare lucru", numai ca eu pentru a gasi aceste nereguli imi i-a mult timp deoarece nu stiu unde anume e greseala. In ianuarie m-am resemnat si am zis ca ii voi face cenzorului toate evidentele ca sa ii fie mai usor, dar iar trebuia contabilul sa ma uimeasca cu ceva: cenzorul i-a spus macar sa corecteze suma gresita, adaugand 0.6 in chitanta din ianuarie, dar cand l-a intrebat de ce nu a facut asta a raspuns"o trec in februarie". Si apoi ca trece in martie,dar inca nu a reusit.Cum il poate obliga sa o faca(presedintele a fost de fata si in martie a zis "lasa ca trece luna viitoare".

Eu am lucrat ca inginer, apoi ca profesor, am calatorit, dar in viata mea nu am gasit un om atat de calm si de nepasator.Cred ca si daca ar veni sfarsitul lumii nu s-ar agita.

As avea 2 intrebari:

1.Care din urmatoarele operatiuni ii poate cere sa faca cenzorul casierului/contabilului/administratorului(detine toate cele 3 functiile):

-debitori restantieri (ce scrie pe lista de plata nu e real)
-acte nerepartizate(pana acum luam din registru casa si ii ceream lunar un extras de cont pentru ca nu inregistreaza in registru de casa partea a II-a, operatiunile bancare in registru casa)
-bani de decontat
-facturi curente
-facturi restante

2.In februarie a decontat prin casa o penalizare de o zi la Electrocentrale cu toate ca avea in casa 4500 RON si in banca aproximativ 12800RON.I-a atras atentia sa nu se mai intample, rezultatul: tot factura de Electrocentrale nu e achitata inca integral(perioada de gratie era pana azi)

Cenzorul s-a gandit sa convoace Comitetul executiv si sa spuna problemele, dar e sceptic in legatura cu ce solutie va primi.As vrea sa va intreb ce ar trebui sa faca.