avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters250855

Activitate ContSters250855

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Multumesc mult pentru raspunsuri, cei din Suceava sustineau sus si tare ca il pot reinnoi doar in Bucuresti, ceea ce mi s-a parut si mie absurd. Intr-adevar, nu sunt CRDS.

Mai am cateva intrebari:

- Exista regim de urgenta la eliberarea cartilor de identitate? Daca da, as putea sa-l reinnoiesc in Bucuresti pentru ca voi fi acolo pentru cateva zile.

- Sunt obligata sa-l reinnoiesc in sectorul 4, unde a fost eliberat prima oara sau pot sa fac asta si la Directia Generala de Evidenta a Persoanelor a Municipiului Bucuresti?

Multumesc inca o data pentru raspunsurile prompte!
Locuiesc in Londra de 2 ani si in curand imi va expira cartea de identitate. Cartea de identitate curenta a fost eliberata in Bucuresti pentru ca acolo locuiam si detineam un apartament. Inca mai detin apartamentul, dar as vrea reinnoiesc cartea de identitate in orasul natal, Suceava.

Parintii mei au fost la biroul de evidenta a persoanelor din Suceava si cei de acolo sustin ca pot reinnoi buletinul doar in Bucuresti, unde a fost eliberat cel curent acum 7 ani.

Mi se pare absurd. Intrebarea mea e: pot sa sustin ca mi-am schimbat domiciliul (din Bucuresti in Suceava) si sa depun cerere pentru eliberarea buletinului in Suceava?

Va multumesc.