avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate giptronic

Activitate giptronic

Buna ziua,

Sunt propietarul unui imobil din Bucuresti din anul 2015 si am si o firma care isi desfasoara activitatea la adresa postala a acestui imobil si toate cheltuielile gaze naturale, termoficare, apa, canallizare NU sunt decontate pe firma. Deci este o cladire mixta si eu ca propietar am un contor inregistrat la ENEL iar firma are contorul ei propriu inregistrat la ENEL. atata timp cat firma nu imi plateste cheltuielile cu energia electrica , eu platindu-mi energia consumata, pot sa ma declar cu impozit conform art 457 din cod fiscal ( ca pentru cladiri rezidentiale )?
Astept cu nerabdare orice raspuns avizat , tinand cont ca timpul ramas pana la depunerea declaratiei este foarte scurt. Eu am fost sfatuit anterior ca nu ar trebui sa depun deloc declaratia dar aprofundand legislatia vad ca trebuie completata.

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Case marcat
Casele de marcat (AMEF)se comercializeaza EXCLUSIV numai prin intermediul societatilor avizate de catre Ministerul de Finante. Acestea sunt importatorii ( ca distribuitorul national) si unitatile acreditate ale acestora din tara ( prin care se face distributia si service-ul)
De retinut este faptul ca o unitate acreditata locala nu este de regula avizat la toti importatorii din Romania. Asa ca va sfatuiesc sa identificati modelul de casa de marcat, cautati furnizorul care v-a vandut-o, sau gasiti pe net importatorul ca sa va indrume spre cea mai apropiata unitate acreditata . Pentru modelele "Activa" apelati la [ link extern ] .
Mai multe informatii referitoare la fiscalizari, defiscalizari, drepturi si obligatii ca utilizator de
AMEF gasiti la : [ link extern ]