avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate cristian-asavei

Activitate cristian-asavei

I-mi puteti da pe privat un pret informativ cu onorariul unui avocat pentru asa ceva?
Tot ceea ce am primit de la ei este o hartie cu nr. de inregistrare care se adreseaza direct mie fara un titlu:
"In situatia declarata de catre cei doi nu se regasesc amprente corespunzatoare,ale partii deformare,nu se suprapun din punct de vedere al intinderii si inaltimilor,de unde rezulta ca impactul dintre cele doua autovehicole nu s-a produs in conditiile in care acest eveniment a fost declarat"

Asta este tot ce am,mi-au aratat la dosar si motivul repingerii cu pozele si masuratorile da au spus ca pe aceea nu mi-o pot da nici macar o copie ca trebui sa ramana la ei.Nu am cerut bani decat repararea masinii,nici macar pretentii sa mi-o fac la service ale dealerului nu am avut desi masina este noua cu 45.000km si 12.400E cost achizitie Di-Bas.

Va rog ajutati-ma si indrumatima la pasii pe care trebui sa-i parcurg pentru a-mi vedea masina reparata!
a_fleancu a scris:

Concilierea este procedura prealabila introducerii actiunii in instanta. Nu trebuie sa va speriati de ea. Putin probabil sa aiba vreun efect dar trebuie facuta pentru a va asigura ca nu vi se va respinge actiunea.
Puteti incerca si o plangere la OPC.


O sa incerc si la OPC desi la fel din cate am citit prin alte forumuri nu fac altceva decat sa-ti dea cu copy-paste raspunsul de la Carpatica.

Desprea acea conciliere unde trebui sa ma adresez sau ce altceva pot face pentru a mi se da castig de cauza?
Din cate am inteles pt. ai da in judecata costul este destul de mare si nu mi-as mai permite niste bani decat daca a-s avea o garantie macar ca voi castiga acest proces cu ei.
Buna ziua,

Am fost lovit de catre un conducator cu masina care avea asigurarea la Carpatica .
Dupa 2 zile m-am intalnit cu respectivul la punctul de daune Carpatica unde am completat amiabila si omul si-a recunoscut vina.
Intre timp am tot citit pe net ca acest asigurator ar fi foarte prost platnic dar ma consolam cu ideea ca se intampla aceste cazuri doar la cei care intradevar vor sa castige bani de pe urma asigurarilor cu inscenarile accidentelor.Eu ma stiam curat si asteptam raspunsul lor(mentionez ca am fost lovit cu spatele de catre respectivul care mergea inapoi intr-o intersectie,paguba :ambele usi pe partea stanga).
Prima saptamana cand i-am sunat mi-au spus sa mai revin cu un tel. saptamana cealalta.Am revenit,si mi-au spus sa vin la sediul lor de daune pt solutionarea dosarului...Dosarul era respins pe motiv ca cele spuse de noi nu reiese din poze masuratori.Mi-au dat o notificare decat cu raspunsul dosarului de dauna si atat.
Cel cu care am vb. mi-a spus sa merg mai departe in instanta ca sigur voi castiga si sa le cer si daune morale.
Pana acolo vreau sa va intreb ce a-s putea sa fac ca dosarul sa se reanalizeze?mentionez ca inainte de acest raspuns am facut si o plangere preventiva la comisia de supraveghere a asiguratorilor.
Am tot citit pe internet ceva de o conciliere prin asta mai poti face ceva....

Va rog ajutatima!(din ceva care mi se parea simplu am ajuns cu o paguba pe care trebui sa mi-o platesc singur)