avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate LaurXXL

Activitate LaurXXL

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos de raspuns!
Buna seara.

Cum ar trebui procedat in situatia in care noua, celor de la ultimul etaj al unui bloc, ne ploua in casa si ceilalti vecini de pe scara nu doresc sa participe la reparatia acoperisului?

Ideea este ca anul trecut am incercat sa strangem bani, venea cate 200 lei / luna / apartament cate 5 luni si in afara de cei de et 4 si unii de la parter n-a dat nimeni. Anul asta am avut in primavara discutie sa facem, iar nu a dat nimeni.

Pana la urma ne-am decis cu vecinii de la 4 sa facem reparatiile (in septembrie) pe cheltuieala noastra, urmand ca ulterior sa incercam sa recuperam in instanta sumele care revin fiecarui apartament din scara.

Problema e ca administratorul blocului nu prea ne ajuta foarte mult si am vrea sa fim siguri de pasii pe care trebuie sa-i facem ca sa castigam ulterior cand vom da in judecata asociatia pentru recuperarea datoriilor.

Si ar mai fi o chestie.

Este posibil ca sa se adauge la intretinere suma datorata de fiecare apartament pentru a fi platita esalonat? Gen, noi facem lucrarea pe banii nostri si administratora sa ceara de la fiecare apartament din scara cate 200-300 lei / luna, astfel incat in 6 luni sa ne recuperam sumele platite.

Cineva mi-a zis ca e posibil, adica administratorul sa nu incaseze plata pentru intretinere daca nu se plateste acea transa, dar administratorul blocului ne-a spus ca nu se poate.

Multumesc!
Buna seara!

De aproximativ 15 luni nu mai lucrez. Am fost plecat in strainatate, am revenit, plec iar etc. Totusi as dori sa-mi platesc individual cartea de munca pentru ca trec anii si se face o perioada cam mare fara vechime. Intrebarile mele sunt:
1. Trebuie sa platesc cartea de munca retroactiv? Stiu ca la sanatate trebuie platite si pe sase luni in urma. Este valabila si la cartea de munca?
2. Care este in acest moment suma minima pe care trebuie sa o platesc lunar pentru a-mi merge "vechimea"?

Multumesc anticipat!