avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate ionut_badea

Activitate ionut_badea

Buna ziua,

In urma cu o luna am aplicat la Politia Capitalei pentru eliberarea permisului de port arma (neletala cu bile de cauciuc).
Totul a decurs perfect pana in momentul in care Domnul agent de politie care se ocupa de dosarul meu m-a contactat si mi-a comunicat faptul ca imi poate elibera permisul port arma doar dupa ce ii aduc o ordonata de la Parchetul Tulcea din care sa reiasa ca s-a incheiat urmarirea penala impotriva mea.
Domnul Agent de politie mi-a dictat la telefon urmatorul numar: 282/P/30.08.2008 PPT (cred ca este numar de dosar)
Mentionez ca in anul 2008 am fost dat in judecata de un domn din Judetul Tulcea si am fost sanctionat cu o amenda.
Nu cred ca am dosar penal deoarece cazierul meu este curat.
Va rog respectuos sa ma indrumati pentru obtinerea acestei ordonante.
Mentionez ca nu am avut alte probleme cu legea.

Imi cer scuze daca datele nu sunt foarte exacte, dar nu cunosc mai multe detalii.
Buna ziua,

In primul radnd imi cer scuze daca am catalogataceasta problema in categoria gresita.
Problema este urmatoarea:
Tatal meu a luat bani cu imprumut de la o persoana.
Ei au facut un act de "mana" fara notar sau ceva de genul, un simplu act in care apar datele din buletin.
Actul are o partea in care spune: Mentionez ca daca nu voi retitui suma pana la data de X, ma oblig sa il restitui domnului Z o dobanda de 1% pt fiecare zi care a depasit data de X.

Este legal acest act?
Se poate actiona in instanta pe baza lui? (nu exista martori)
Persona care a cordatat imprumutul se ocupa cu asa ceva (adica face un fel de camatorie pe la tara cu oameni care nu stiu prea bine daca este legal sau nu)
Mentionez ca Domnul care a dat imprumutul ameninta ca se va duce in instanta ca sa "ia casa" citez.
Suma este una modica sa zicem
dar acel 1% pe zi isi spune cuvantul.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Multumesc anticipat!