avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1731 soluții astăzi
Forum Activitate elenasalo

Activitate elenasalo

Răspuns la discuția Reintoarcere din CCC
Multumesc foarte mult pentru promptitudine!
O zi buna in continuare!
Buna ziua,

Sunt inca in concediul de crestere si ingrijire copil pana la varsta de 2 ani (legea veche) si mi s-a adus la cunostinta din surse sigure ca la intoarcere nu voi mai ocupa in cadrul firmei postul dupa care am plecat in CIC. Motivul sustinut este desfiintarea postului din motive economice. Nedumerirea mea consta in faptul ca numai postul meu se desfiinteaza nu si cel al colegului meu, incadrat pe aceeasi functie ca si mine si care are automat aceleasi responsabilitati in fisa postului. Am inteles ca mi se va oferi la alegere un alt post, ce presupune o functie noua si automat o perioada de proba, fapt ce inlesneste concedierea mea printr-o simpla notificare. Cred ca intelegeti neincrederea mea referitor la acest aspect avand in vedere contextul prezentat mai sus. Suspectez ca se doreste concedierea mea prin "trucuri" legislative si am nevoie de un sfat abilitat. Desfiintarea postului nu presupune si desfiintarea posturilor identice din cadrul unei firme? Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare sfatul dumneavoastra.