avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate cosminache123

Activitate cosminache123

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exact asta a spus ca va face si avocatul meu, va cere in instanta ce sa investit in ap fostei sortii, plus ca eu i-am lasat masina pe care o cumparasem impreuna si ea a vanduto fara nici macar sa ma intrebe dar sa imi dea ceva..Acum bani s-au terminat si doamna mai vrea ceva..nu are nici in prezent un loc de munca .Ii platesc copilului pensise alimentara si pe fiecare luna i-am pus bani mai mult pt a nu duce lipsa de ceva ( haine cumparate, mancare, am dus copilul la mare, i-am dat bani sa ii faca ziua de nastere, bani pt serbari, am participat activ la cresterea copilului..pt ca asa este normal)dar nici asa nu e ok, vrea si mai multi bani pt ca ma dat in judecata si pt marirea pensiei..De aici puteti trage concluzia ca este de fapt o capusa, care nu ii place munca. Va multumesc tuturor pt sfaturi si pt faptul cum m-ati indrumat si va doresc sa nu treceti prin ce teec eu.
Da, exact..in ap in care am locuit era al mamei fostei sotii ( am intretinut si soacra si fosta sotie si un alt copil al eu dintr-o alta casat care nu avea pensie alimentara, si copilul meu)in care eu am investit si nu am nici o pretentie , tot ce am facut sa ramana copilului.Ap cumparat de mine inainte de casatorie e bun propriu, dar fosta sotie vrea o redeventa , in jur de 400 mii de euro pt ca atunci cand eu am fost plecat ea a platit ratele cu bani trimisi de mine, eu ne avand posibilitatea sa ma duc la banca sa platesc.

kyrakyra_65
Cred ca nu va auziti ce spuneti, nu am cum sa despegubesc o molie care doar a tocat bani ..fara a aduce nici cel mai mic aport din punct de vedere financiar...vorbiti in necunostiinta de cauza!Nu cred ca munca din casa se compara cu a lucra la 50c in desert si a stat cocotat pe stalpi de inalta tensiune..

grosuanatolie
Va multumesc..a-ti inteles totul.
Am angajat un avocat azi si am strans deja probe , contractele de munca, venituriile mele, acte de la bani trimisi, de asemenea am si doi martori , vecini din bloc care stiau situatia si vor sa depuna marturie .


Cred ca nu a-ti inteles....
1 apartamentul a fost achizitionat in 2010..in 2012 m-am casatorit..pana atunci am achizitioat si platit singur tot(rata, avans..etc).
2 eu am contribuit la cheltuielile casei cu toate ca in cei 6 ani am stat putin cate ..acasa veeam o data la 6 luni cate 2-3 sapt..Lasanad cardul de salariu sotiei si trimitandoi bani lunar era destul..Am spus chiriasi plateau practic rata..restul era pt cheltuielile casei..( manare..intretinere..copil, sotie, masina..etc)..Pe langa toate aceastea in acel ap am cumparat mobila noua, parchet, termopan, frigider..etc

Adrian Sulea
Buna ziua
Am cumparat un ap prin programul prima casa, inaintea casatoriei, dupa aproximativ 2 ani am cunoscut pe fosta sotie cu care m-am si casatorit.In cei aproximativ 6 ani de casatorie am locuit in ap fostei soti iar ap meu achizitionat prin programul prima casa l-am inchiriat unor tineri (fara contract legal de inchiriere) , iar cu bani de pe chirie se platea rata la banca . Timp de 4 ani eu am fost plecat in tariile arabe unde am muncit si am lasat fosta sotie sa se ocupe de tot, ea in cei 4 ani a platit si depus la banca rata la ap achizitionat de mine inaintea casat.Tin sa mentionez ca : fiind plecat i-am lasat cardul de salariu acs si ea la folosit( utilizat salariul de pe card)..si pe langa asta lunar ii trimiteam bani ( 700-900 ron).In cei 4 ani fosta sotie a avut timp de 2 ani un prenatal si ceilalti ani a stat acs..fara un job.Dupa divort, ea ma dat in judecata , astasand chitantele si spunand ca ea timp de 4 ani a platit ratele la banca pt acel ap achizirionat inaintea casat.Cere in jur de 4000 de euro bani.Eu am pastrat toate chitantele cu bani trimisi si am scos de la banca toate extrasele de cont in care se vede ca , sa folosit cardul de salariu in tara.De asemenea eu pot dovedi cu viza de pasaport ca am fost plecat si nu aveam cum sa utilizez cardul..De asemenea am vecini care stiu ca in ap au fost chiriasi chiar si fara contract..Intrebare: credeti ca, cu aceste dovezi pot castiga?..ce altce va ma sfatuiti sa fac?..Am nevoie de ajutor .Va multumesc si orice ajutor e bine venit!!
  
Răspuns la discuția Pensie alimentara neplatita!!!
Multumesc pt raspuns.
Nu are nimic pe numele lui asa stiu eu..din cate am inteles si-a luat o masina si aceea ar putea sa fie pe numele lui..Nu stiu ce sa fac si de unde sa incept..vad ca nimeni nu imi da nici o informatie..Tre sa depun o plangere la politie pt abandon?
Am divortat de comun acord prin notar si avem un acord semnat pt pensia alimentara, In prezent domnul nu are loc de munca ..pe data de 18 luna aceasta mi-a zis ca se angajeaza..
Buna seara,
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pt a recupera pensia alimentara a copilului, care nu a fost platita de 1 an si 9 luni.
Astept raspuns.
Multumesc
Imi raspunde si mie cine va pe forum?..ma poate ajuta cu o informatie?