avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara neplatita!!!Astept raspuns urgent!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara neplatita!!!Astept raspuns urgent!!

Buna seara,
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pt a recupera pensia alimentara a copilului, care nu a fost platita de 1 an si 9 luni.
Astept raspuns.
Multumesc
Imi raspunde si mie cine va pe forum?..ma poate ajuta cu o informatie?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:59, 21 Septembrie 2015
Trebuie să mergeți la un executor judecătoresc cu hotărârea instanței (legalizată).
Am divortat de comun acord prin notar si avem un acord semnat pt pensia alimentara, In prezent domnul nu are loc de munca ..pe data de 18 luna aceasta mi-a zis ca se angajeaza..
Poate are bunuri ce pot fi executate.
Nu are nimic pe numele lui asa stiu eu..din cate am inteles si-a luat o masina si aceea ar putea sa fie pe numele lui..Nu stiu ce sa fac si de unde sa incept..vad ca nimeni nu imi da nici o informatie..Tre sa depun o plangere la politie pt abandon?
Intervenție moderator :
Nu mai deschideti subiect nou pt aceeași problemă și aveți răbdare sa vi se raspunda, mulțumesc.

Mergeți la executor, cu plangerea penala pierdeți timpul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divortul Tanya2005 Tanya2005 Dupa divort nu achita pensia alimentara,cum sa procedez?Am avut avocat si vreau sa stiu de ce tatal copilui nu achita? Nota moderator: nu dati date cu ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara sobeccorina sobeccorina buna ziua.am divortat din 2011,in urma divortului mi-a dat tutele exclusiva a minorului,urmand ca tatal sa plateasca pensie alimentara de 160 ron.nu a platit ... (vezi toată discuția)
Neplata pensie alimentara- cum pot recupera pensia restanta ? roxanaioana2013 roxanaioana2013 buna ziua.mam divortat in 2011,in urma casatoriei a rezultat un minor....instanta a decis ca tatal copilului sa dea pensie alimentara 170 ron.de atunci si pana ... (vezi toată discuția)