Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul

Dupa divort nu achita pensia alimentara,cum sa procedez?Am avut avocat si vreau sa stiu de ce tatal copilui nu achita?

Nota moderator: nu dati date cu caracter personal in mod public.
Liliana Gradinaru, Avocat
Nu conteaza cine este avocatul,nu acesta raspunde pt faptele clienților.Daca nu puteti sa mergeți la un executor judecătoresc pt a pune în executare sentința prin care s a stabilit pensia de întreținere angajați un av pt a va asista în aceste demersuri.
Eu pot sa ma prezint la executorul judecatoriei,dar nu stiu daca nu este tarziu,nu achita din 2015 luna octombrie
puteti solicita pt ultimii 3 ani.
Mergeți la un executor judecătoresc cu hotararea legalizata si o cerere de executare silită; puteți formula și o plângere penală pentru abandon de familie.
Eu nu am stiut ca puteam sa ma adresez la executorul judecatoresc in timp de pina la 3 ani,au trecut Mai mult de 3 ani,ce sanse am si are rost sa depun cerere?