avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate ianci

Activitate ianci

Va multumesc pt. raspuns. Sunt edificat asupra frontului stradal pe care trebuie sa-l aiba un teren si asupra nivelului de inaltime pt. casa, dar am ramas putin in ceata in ceea ce priveste suprafata construita desfasurata a unei case. In legea locuintei se vorbeste de min. 58 mp, dar asa cum a-ti si spus, in certificatul de urbanism nu este trecuta suprafata minima.
Este o problema daca construiesc o casa mai mica?

Spun asta pt. ca eu platesc un impozit destul de mare acum si de-abia dupa ce construiesc pe teren, am dreptul sa-l rascumpar si sa nu mai platesc acel impozit.
M-am gandit in primul stadiu sa construiesc o baie si bucataria, iar mai apoi sa construiesc si casa cu camerele de dormit separat.

Am luat in concesiune un teren si doresc sa aflu care trebuie sa fie suprafata construita sau (si) suprafata construita desfasurata minima, pe care o prevede legea pt. o casa.
In contract se specifica doar regimul maxim prin POT si regimul de inaltime pt. o casa familiala dar nu si minimul.
Si inca o intrebare: cat este frontul stradal minim care i-ti permite sa construiesti o casa?
Sper ca am postat unde trebuie intrebarea.:(