avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate MDaniel

Activitate MDaniel

Răspuns la discuția Nereguli aplicare penalitati!
Va multumesc pentru raspuns. Problema e ca eu totusi nu am fost rauplatnic si lunar plateam doar o parte din cotele de intretinere, doar atat cat se putea deoarece momentan doar fratele meu lucreaza. Penalitatile se tot adunau fara a fi luat in calcul ca plateam o parte din intretinere. Totusi mi se pare si mie ilegal ca unii sa aiba penalitati si altii nu, tocmai de aceea am cerut ajutor si indrumare.
Nu inteleg ce doriti sa spuneti cu: "Daca ii vizati insa pe cei cu penalitati selective..."....eu nu doresc sa actionez in Judecata decat Asociatia pentru ca eu am penalitati si alti datornici nu au.
Buna ziua,
Numele meu este Oprea Mircea Daniel din Bucuresti.
Deoarece eu si Familia nu ne permitem sa platim o Casa de Avocatura, dorim sa apelam la ajutorul dumneavoastra cu urmatoarea problema:

Am avut o datorie la cotele de Intretinere, datorie pe care am platit-o in intregime de curand. Acum am o problema cu penalitatile care s-au adunat, m-am uitat pe listele de Intretinere afisate pe Scara 1 si 2 a Blocului unde locuiesc si am constatat ca aceste penalitati au fost puse selectiv si nu la fiecare apartament dator (Va rog sa vedeti pozele cu listele de Intretinere afisate la Bloc, sunt atasate la E-mail. Eu locuiesc la apartamentul incercuit, iar semnele de intrebare sunt la apartamentele care nu s-au pus penalitati).


Am discutat cu Presedintele Blocului si i-am atras atentia ca nu consider legal ceea ce face si deasemenea l-am intrebat de ce doar la mine si la alte 2 apartamente exista penalitati si la restul datornicilor nu exista. Raspunsul lui a fost: Asa a decis Comitetul de Bloc si va scutim doar de jumatate din suma, cealalta jumatate trebuie sa o platiti. Prima oara am fost de acord sa platesc doar jumatate dar cand am vazut si listele cu datornicii din Scara 2 care nu au penalitati, m-am sesizat si am zis sa va scriu pentru a ma indruma la ce trebuie facut in continuare si la cine trebuie apelat pentru a sesiza aceasta problema.


Din punctul meu de vedere, nu mi se pare legal sa fim penalizati selectiv si consider ca mi se incalca drepturile legale.


Intrebarile la care doresc sa-mi raspundeti sunt:




1) Are dreptul Asociatia de Proprietari sa puna penalitati selectiv?
2) Ce lege incalca Asociatia de Proprietari prin aceste discriminari fata de alti proprietari?
3) Sunt obligat sa platesc aceste penalitati daca la alte apartamente nu exista penalitati? Banuiesc ca daca au fost penalitati la facturi, trebuiesc platite de toti proprietarii si nu numai de unele apartamente, corect?
4) Pot actiona in Judecata Asociatia de Proprietari pentru aceasta neregula? Ce sanse am sa castig anularea acestor penalitati?




Va doresc un weekend placut si va rog sa raspundeti la intrebarile mele in ordinea lor, pentru a fi informat cat mai bine si corect referitor la aceste nereguli.

Poze liste Intretinere Scara1 si 2

1) [ link extern ]
2) [ link extern ]


Cu deosebita stima,
Mircea Daniel Oprea