avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Activitate justagirl12

Activitate justagirl12

In contract scrie "art4.4; in cazul in care beneficiarul, dupa efectuarea rezervarii spatiului, se razgandeste, din culpa sa, va achita 50% din c/valoarea contractului, pierzand totodata si suma achitata pentru rezervarea locatiei si fara a beneficia de alte servicii sau produse din partea prestatorului."

Este permis asa ceva? Cum sa platesc aceasta suma imensa pentru nimic...

Pe langa lucrul acesta persoana cu care am vb la restaurant si de atatea ori cand am fost sa discutam anumite nelamuriri acum nu isi mai aduce aminte pentru ce anume am semnat contractul. ??? Ce parere aveti, nu este putin cam ciudat?

Pe mine ma intereseaza daca este posibil sa nu platesc aceea suma?
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, de fapt mai multe. Am contractat restaurantul pentru nunta cu aproape un an inainte de eveniment, toate au fost bune si frumoase, dar cu aproape doua luni inainte de nunta am hotarat sa divortez in schimb (avand deja de vreo 3 ani cununia civila, fara a fi fost casatorita religios). Am anuntat restaurantul cu o luna si jumate inainte de data stabilita pentru eveniment(nunta), iar acum ma dau in judecata ca cica trebuie sa le platesc 4000 de Euro pentru ca nu am mai facut nunta(cand am semnat contractul am platit 1000 Euro avans care le-a ramas).
Ce pot face? Trebuie sa le platesc acei bani daca eu nu mai fac nunta?
Este vreo posibilitate sa castige procesul? Dar invers?

Restaurantul nu cumparase nimic, la momentul cand i-am anuntat ca nu se mai face nunta. Meniul nu fusese stabilit inca si nici aranjatul salii sau alte detalii.

Multumesc