avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate Angedor

Activitate Angedor

Răspuns la discuția Adeverinta de la fostul angajator
Buna ziua,

Deoarece apreciez foarte mult profesionalismul consultantilor AvocatNet, as dori sa va cer ajutorul intr-o chestiune.
In perioada oct 2007- august 2011 am lucrat la o societate comerciala a unui prieten si acum am nevoie de o adeverinta de vechime de la aceasta societate. Mentionez ca nu am avut carnet de munca. Prietenul meu m-a rugat pe mine sa intocmesc adeverinta, avand in vedere ca la momentul actual societatea are activitate 0 si doar pe el ca si angajat.
Am consultat modelul dsiponibil pe site-ul ITM-ului insa am o nelamurire:
- am inteles ca sunt necesare 2 adeverinte: una pana la data de 31.12.2010 si una pentru perioada dupa aceasta data, conform legislatiei. In model se specifica dupa finalizarea tabelului cu modificarile: "Contractul individual de munca al domnului (ei) a incetat la data de in baza prevederilor art. .., alin. , lit. din Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii, modificata si completata." In acest caz, pentru prima adeverinta - pana la 31.12.2010, cum completez acest enunt, avand in vedere incetarea contractului a avut loc la sf lui august 2011?

Va multumesc si astept cu interes raspunsul dvs!
Va multumesc sincer pentru raspuns. Datorita dumneavoastra mi-am clarificat acest aspect. Am fost putin confuza deoarece am discutat cu cineva de la Casa de Sanatate si mi-a spus ca la calculul indemnizatiei, neavand lucrate decat 2 luni in ultimele 6, se vor lua in calcul si veniturile pe cele 2 luni din anul anterior, ceea ce dupa calculul acelei persoane, imi scadea foarte mult indemnizatia lunara, deoarece veniturile pe acele luni a fost mult mai mic.

As mai avea cateva intrebari, daca ma puteti ajuta:

1. Avand in vedere ca la 01 iunie mi-ar inceta contractul de munca, pentru concediul medical din luna mai stiu ca angajatorul este cel care il plateste, urmand sa depuna actele aferente la Casa de Asigurari si sa isi recupereze banii. Dar pentru restul zilelor de concediu din cele 126 de zile, cum se procedeaza? Eu sunt cea care trebuie sa merg lunar cu certificatul medical la Casa de Sanatate si acestia sa imi vireze direct banii in cont?
2. Daca da, stiti cumva care sunt actele pe care trebuie sa le depun, cat dureaza procedura de verificare a dosarului si implicit virarea banilor etc?

Va multumesc!
Buna ziua,

Este prima oara cand utilizez acest forum si nu stiu exact cum se procedeaza. Am gasit discutia dumneavoastra si am apreciat foarte mult raspunsul clar, detaliat si specific privitor la calculul indemnizatiei de maternitate. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde la cateva nelamuriri legate de aceasta situatie.

Urmeaza sa nasc la inceputul lunii iunie si doresc sa intru in concediu prenatal incepand cu data de 15 mai. Situatia mea este urmatoarea:
- in ultimele 12 luni, am avut doua contracte de munca: unul a incetat la 01.09.2011, deci practic as avea doua luni de cotizare: iunie si iulie 2011. Contractul era cu durata de lucru de 4 ore/zi cu salariu brut de 1000 de lei. Al doilea contract a inceput la data de 01.03.2012 si urmeaza sa inceteze la 01.06 2012, cu durata de 8 ore si salariu brut de 3000 de lei si ar rezulta practic 2 luni cotizate, martie si aprilie 2012.
- acum, avand in vedere ca baza de calcul o reprezinta media veniturilor brute pe ultimele 6 luni, si eu neavand decat 2 luni luni cu venituri in ultimele 6, cum se va stabili exact media zilnica a bazei de calcul si mai apoi indemnizatia lunara?

Va multumesc!