avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1282 soluții astăzi
Forum Activitate anaroxana

Activitate anaroxana

multumesc inca o data pt timpul acordat cazului meu.situatia mea ,e dificila din ce punct de vedere..daca ar fi dupa mine as pleca si maine,ti-am zis.casa nu e o problema se poate rezolva,am o familie de romani ,care sunt ca rude pt mine si am ajutor de la ei.gasesc o casa ,o inchiriez pe nume meu ,sa dovedesc ca am domiciuliu stabil si cu munca se poate si asta.iar cit de actele lui pt a putea sa le folosesc la ambasada nu e o problema.nici nu trebuie sa le cer as putea sa le i-au singura.mi-ai zis ca daca as pleca as putea avea probleme cu autoritatiile.e adevarat si asta ,dar daca eu inainte de a parasi domiciuliu as merge la politie sa dau o declaratie precum nu mai pot locui cu el,avem probleme de comunicare si certurile pot afecta linistea copilului,etc.. asta nu m-ar ajuta ??ca sa nu rezulte parasire de domiciliu!o intrebare,nu chiar "inteligenta": la ce mi-ar folosi,momentan,inscrierea in registele de stare civila romana? sa inteleg ca daca inscriu copilul in registrele starii civile romanesti,el binenteles v-a debeficia si de cetatenie si de protectia statului roman sau nu are nici o legatura,dar sa fie inregistrat in registrul starii civile romanesti ,ca o evidenta?!certuri sincer nu exista pt ca nu vb deloc,doar daca e vb de copil sau la munca ,dar nici atunci. tacerea lui e infricosatoare,pt ca sunt sigura ,ca il cunosc,gindeste...isi "tatoneaza"terenul,ca sa zic asa..iar eu am simtit asta si de asta doresc sa fiu cu un pas inaintea lui,pt ca nu pot accepta ideea sa nu am fata. va multumesc!
va multumesc ca mi-a-ti ascultat problema mea.sa va spun mai multe detalii poate asa ma puteti ajuta.in grecia,cind un copil se naste i se da de la spital un act care se numeste "extragere provizorie de certificat de nastere"..aici copii se boteaza de obicei dupa 6 luni.pina cind copilul este botezat ,daca e fata i se zice "beba" si daca e baiat i se zice "bebis".cind copilul e botezat,de la biserica ni se da un act in care i se scrie numele ,deabia atunci copilul are nume si cu aceasta hartie de botez mergi,cum e in romania,starea civila,si i se face certificat de nastere.de aceea eu nu stiu ce sa fac?!mi-e frica sa ca o sa facem botezul si atunci fata o sa aiba numele lui pe certificat si o sa fie foarte usor pt el ca sa imi i-a copilul..pt ca momentan ,cum v-am zis locuinta si munca nu am .ideea este, asa cum m-am gindit,pt ca despre acte si legi nu stiu destule,sa plec ,sa-l pasaresc si sa duc fata, sa o botez si atunci o sa aiba numele meu de familie si poate asa nu o sa poata sa imi i-a copilul.
buna tuturor! as dorii mult sa imi spune-ti,daca puteti ,sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac.sunt romanca si locuiesc in grecia de 7 ani.locuiesc cu un grec ,suntem de 5 ani impreuna si avem un copil de 2 ani.nu suntem casatoriti ,locuiesc in casa lui si muncesc intr-un mini-market care e al lui.pina sa raman insarcinata lucram,aveam munca mea,dar dupa nastere am decis sa lucram impreuna,in mini-market.situatia in care ma aflu acum e ca relatia noastra nu mai merge si in curind voi fii nevoita sa plec din casa.inainte de nastere am mers la un notariat si am semnat un "contract"nu stiu cum sa ii zic,prin care el recunoaste copilul si eu sunt deacord,recunosc ca el este tatal copilului.cu aceasta hartie am putut scoate fata din spital si cu actele noastre(buletine).aici cind copilul iesa din spital nu i se da numele ,ca in romania ci dupa botez.printr-o discutie pe care am avut-o mi-a zis ca pina in iulie mai stam impreuna,ca atunci e botezul si dupa aceea fiecare de drumul lui.daca botezam copilul si o sa aiba numele lui,o sa mi-o poata lua?sau e mai bine ca eu sa botez fata si sa ii dau numele meu?momentam fata e doar recunoscuta de el ,nu suntem casatoriti,ce ar trebui sa fac?mi-e frica ca dupa botez fata o sa aiba si numele lui si o sa mi-o poata lua.muncesc si locuiesc cu el si dupa botez m-ar putea da afara oricind.va multumesc si va rog sa ma ajutati!