avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Activitate mariana1987

Activitate mariana1987

Răspuns la discuția plata comision agentie imobiliara
Am considerat ca ar fi corect din partea noastra sa dam un comision agentiei asa ca am ajuns la o intelegere cu ei au acceptat plata in rate...foarte repede au acceptat pt ca nu ar fi putut sa faca mare lucru daca nu le am fi dat nimic...asa ca am rezolvat o. Multumesc pt raspunsuri.
Răspuns la discuția plata comision agentie imobiliara
am cautat contractul ca sa pot scrie exact din el.
1. partile contractante
2. obiectul contractului
3. comisionul agentiei
......
obligatia de plata a comisionului subzista in sarcina cumparatorului chiar daca actul de vanzare -cumparare a imobilului se incheie cu cumparatorul prezentat de agentie sau cu sotia(sotul) acesteia/acestuia ori cu rudele lor pana la gradul 4 inclusiv.

4. obligatiile cumparatorului
a) sa vizioneze imobilele si sa ngocieze pretul in prezenta unui reprezentant al agentiei;
b)in situatia in care cumpara el sau sotia/sotul acesteia/acestuia ori rudele lor pana la gradul 4 inclusiv un imobil prezentat de agentie sa achite comisionul datorat pt serviciile de intermediere prestate de agentie;
c) timp de 1 an de la expirarea prezentului contract sa nu incheie el sau sotia/sotul acestuia/acesteia ori rudele lor pana la gr.4 inclusiv contract de vanzare cumparare cu nici unul dintre vanzatori si pt nici unul din imobilele prezentate de agentie;

6. dispozitii finale
prezentarea cu buna stiinta de catre clientul cumparator la incheierea sau in timpul derularii prezentului contract a unor fapte neadevarate atrage raspunderea penala.

cam asta este contractul. sau cel putin astea sunt punctele cele mai importante din contract. mentionez ca nu exista nici un fel de clauza de confidentialitate si eu nu apar in contractul de vz cumparare si nici in actele pt accesarea creditului. sunt ingrijorata totusi daca ne da in judecata ne pot obliga la plata doar pe baza unor marturii sau pt faptul ca prietenul meu a aflat de ap de la mine desi in contract (si stiu ca ma repet :) ) nu exista nici o clauza de confidentialitate?
Răspuns la discuția plata comision agentie imobiliara
cred ca da pentru ca stam impreuna dar nu avem nici un fel de acte ca am fi impreuna . dar cred ca se poate cu martori dovedi asta . multumesc inca o data si astept sfatul d-voastra .
am semnat un contract de vizionare a unui apartament cu o agentie imobiliara pe care ulterior l-a cumparat prietenul meu . Este obligat sa plateasca comision daca el nu a semnat nimic cu ei? dar eu pot pati ceva pt ca a aflat de la mine de apartamentul respectiv ? ar avea castig de cauza daca am fi dati in judecata? multumesc anticipat .