avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate matri8x

Activitate matri8x

Buna seara,

Am primit si eu o amenda pentru depasirea vitezei legale la iesirea dintr-o localitate. S-ar ridica urmatoarele chestiunii in vederea contestarii ei:
- initial agentul de politie a venit si doar mi-a cerut actele, fara a mentiona contraventia savarsita; ulterior, la aproximativ 5 minute, a revenit si mi-a precizat ca am fost oprit "pentru viteza", fara a se mentiona alte detalii.
- masina de politie era plasata in afara localitatii la momentul in care m-a surprins, dupa indicator si era mascata de tufisuri.
- am fost chemat la masina de politie pentru a mi se prezenta Procesul Verbal;
- fara sa fiu intrebat, politistul a completat la rubrica "obiectii" cu "nu exista"; ulterior, la protestele mele mi-a inmanat procesul verbal sa imi scriu singur eventualele obiectii.
- l-am chemat la masina de politie alaturi de mine pe cel care ma insotea, dar agentul l-a trimis inapoi si a zis ca nu-l va lasa sa-l mentionez ca martor;
- nu mi s-au prezentat la final cele mentionate in procesul verbal, doar am fost invitat sa semnez de luare la cunostiinta;

Pe care aspect dintre cele de mai sus ar putea fi anulat procesul - verbal? Multumesc anticipat!

Iar ca si perla, domnul politist mi-a zis: "lasa, ca daca aveti nemultumiri, le scrieti judecatorului in plangerea penala"


Buna ziua,

As dori sa stiu cum se plateste TVA-ul in ceea ce priveste importul de produse cosmetice din Uniunea Europeana.
Situatia sta in felul urmator: eu doresc sa aduc parfumuri de la furnizori si producatori din UE. Platesc TVA atat la cumpararea de la producator, pentru ca mai apoi si clientii mei sa plateasca la randul lor aici in tara TVA? In ce masura se poate evita / deduce acest TVA?

Multumesc anticipat!