avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Activitate ad2012pfa

Activitate ad2012pfa

Buna ziua

Am nevoie de un avocat / contabil sau amandoua la un loc sau de un expert fiscal sau cineva care sa ma ajute si eventual reprezinte la Casa de Pensii pentru urmatoarele probleme PFA (sant PFA cu 3 coduri CAEN Inginerie si Consultanta din Aprilie 2010 si nu am platit pensie deloc in afara OUG58/2010 fara a avea si statutul de angajat in aceasta perioada ):
~ plata la cuantumul MINIM pentru anii 2010 (Aprilie-Decembrie) si 2011 (intreg)
~ clarificarea cuantumului 2012 urmare a OUG125/2011 si esalonarea cu CPAS3 Bucuresti.
Va rog sa raspundeti la acest post si sa ne intalnim eventual
Buna ziua

Pentru PFA din 2010 - fara vreo alta angajare in alta parte in toata aceasta perioada - as dori sa stiu ce datorez Casei de Pensii , ca mai jos:
1. Este posibil pentru 2010 + 2011 plata unui cuantum minim ( ceva de genul 200 RON / luna ) indiferent de venitul realizat ? Daca da , la cat se cifreaza acest cuantum , va rog (cifra mentionata de mine e pur aleatoare) ?
2. Cum se calculeaza pensia pe 2012 (la obiect) ? Nu inteleg nimic din forumuri, iar raspunsul primit la intrebarea mea adresata "casutei de intrebari " a Casei Nationale de Pensii suna "a lemn" pentru mine - urmeaza citat -->
--- Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale pentru asiguratii prevazuti la art. 6 alin. (1) pct. IV si alin. (2), o constituie venitul lunar asigurat, inscris in declaratia individuala de asigurare sau in contractul de asigurare sociala, dar nu mai putin decat suma reprezentand 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si nici mai mult de cinci ori valoarea acestuia (art. 36 din Legea nr. 263/2010).