avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate huacasinc

Activitate huacasinc

in momentul de fata, pe baza schitei de dezlipire/dezmembrare, intocmita de catre RAGCL in 1994, si in care beciul meu figureaza unde e amplsat de facto - unde l-am primit si unde stiu toti vecinii din anii '60 ca a fost, insa are un spatiu mai mic cu 11,6 mp, pot sa refac cf-ul cu suprafata reala de 15,9 mp?
buna ziua,
as avea nevoie de ajutorul d-voastra intr-o chestiunea privind o pivnita. am cumparat anul trecut un apartament intr-o cladire veche, iar pe cf e trecuta suprafata de 48 mp + boxa 27,5 mp. am schita impartirii boxelor, care dateaza din 1994 si acolo apare boxa pe care o am eu acum, exact in locul unde este amplsata, insa suprafata acesteia reala este de doar 15,9 mp. vecinii spun ca boxa aceasta a fost inca din anii '60 a fostei proprietare. mai detin si schita (reveleu) apartamentului si a beciului, iar pe aceasta schita boxa e intr-adevar de 27,5 mp si are 2 ferestre si nu una. diferenta este data de boxa vecinului, deoarece aceasta are exact 12,6 mp si o fereastra, iar impreuna ar da exact suprafatea mea din cf + ar fi identica cu forma din schita (reveleu). ce e de facut in acest caz. el apare pe schita generala de impartire a boxelor cu o fasie ingusta, fara suprafata, insa nu am vazut cf-ul sau, daca detine aceasta suprafata. problema e ca am alt vecin care si-a cumparat un apartament si lael figureaza in cf ca are o boxa de 17 mp, pe schita de impartire e echivalenta unei boxe care s-a vandut si e transformata in garsoniera, iar el zice ca nu aceea era a lui deoarece are doar 14,5 mp. mai zice ca vrea sa masoare toate boxele din cladire si unde gaseste un corespondent de 17 mp, inseamna ca e a lui. el afirma ca a mea ar fi aceea, care desi are 15,9 mp, el zice ca daca luam suprafata construita da exact 17. repet, eu am 27,5 mp in CF, insa nu exista nici una atat de mare. ce e de facut in acest caz? va multumesc!
asta inseamna ca el poate vinde sotiei mele apartamentul fara sa apara ulterior probleme la intabulare? nimeni din familie nu a semnat vreun drept succesorial sau alt document de mostenire. pana la urma eu doresc doar sa cumpar apartamentul (in mod formal, desigur) printr-un credit, banii cuveniti vanzatorului vor intra in contul tatalui meu care indeplineste aceasta functie, dupa care ii voi putea utiliza liber pentru cosntructia casei.
in caz ca acestea ar fi corecte, inseamna ca pot sa fac un contract de vanzare-cumparare simplu intre tatal meu si sotia mea?
buna ziua. ma confrunt cu o problema mai complicata si as dori cateva lamuriri din partea unor experti. mama mea a murit in urma cu mai multi ani, iar tatal meu a ramas in apartamentul familial. in momentul de fata doresc sa obtin un credit prima casa, achizitionand apartamentul in care locuieste tatal meu (banii ii folosesc de fapt pt constructia unei case, tatal meu urmand sa ramana in apartament - e o varianta pentru a obtine creditul mai usor, fara complicatiile fantastice ale unui credit pentru constructie). contractul de vanzare-cumparare va fi pe numele sotiei mele. pentru acest lucru sunt nevoit sa renunt in totalitate la drepturile succesorale care-mi revin din partea mamei mele si sa le cedez integral tatalui meu (deoarece altfel ar reveni fratilor mamei mele). in acest mod, in momentul in care tatal meu (devenit proprietar "integral") va vinde apartamentul catre sotia mea, intabularea facandu-se pe numele sotiei si pe numele meu, nu vor existra impedimente privind succesiunea. problema e insa costul destul de mare al procedurii, in jurul a 2500 lei. nu exista o procedura mai simpla, ca de exemplu in momentul vanzarii sa se realizeze o succesiune simpla, cum ca eu imi vand de asemenea partea catre sotia mea, iar intabularea sa se faca doar pe numele ei (evitand astfel acea "ciocnire" a succesiunii mele cu intabularea din care sa fac si eu parte)?
in ceea ce priveste prescrierea dreptului la succesiune, in cei 6 ani care s-au scurs de la data decesului, nu am intocmit vreun document referitor la succesiune sau mostenire.
va multumesc!