avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate gabi007

Activitate gabi007

Banca nu m-a somat cu privire la executarea silita decat la adresele anterioare. Celelalte scrisori de mariri ale dobanzilor etc le-au trimispe adresa imobilului vandut dar ....ce era imporant pentru mine....
In calitate de debitor eu si codebitor sotia.Apartamentul a fost achizitionat prin credit ipotecar in 2007.
Garantia a fost doar imobilul.In contractul de ipoteca nu se specifica vanzarea imobilului prin licitatie publica sub pretul de achizitie.Acest lucru nu a fost scris in contract.Atata timp cat garantia a fost vanduta in ce baza mai merge poprirea?A fost alegerea bancii sa-l vanda sub pret.Protectia consumatorului nu poate intervenii?Ar avea ce constata.
Buna.In urma unui contract de credit ipotecar incheiat in anul 2007 cu S.C. IFN din cauza crizei economice am ajuns sa fiu executat silit apartamentul fiind vandut prin licitatie publica in 29.01.2013.De ce banca nu m-a instiintat de scoaterea imobilului la licitatie?De ce se merge cu poprirea mai departe atata timp cat obiectul gajului a fost vandut fara acordul meu si la un pret sub cel contractual?La un automobil ti-l ia din fata casei fara acordul tau,dar nu mai au nici o pretentie financiara.La imobile se pun penalizari si dobanzi pana la sfarsitul creditului?Cand se v-a sfarsii?Nu sunt de acord cu poprirea care mi se aplica mie si sotiei dupa vanzarea obiectului de gaj. Ce este de facut? Unde si cine ne poate ajuta juridic? Si noi avem drepturi. Nu noi i-am pus sa vanda apartamentul la un pret derizoriu care nu le acopereau debitul.Trebuie sa pierdem ambele parti,noi avansul,casa si ratele date pana la executare,banca diferenta care a ramas.Am ramas pe drumuri cu un copil minor. Ce este de facut? VA MULTUMESC.