Forum Discuţii juridice Executare silită continuarea executarii silite dupa vanzarea imobilului ...
Discuție deschisă în Executare silită

continuarea executarii silite dupa vanzarea imobilului ipotecat

Buna.In urma unui contract de credit ipotecar incheiat in anul 2007 cu S.C. IFN din cauza crizei economice am ajuns sa fiu executat silit apartamentul fiind vandut prin licitatie publica in 29.01.2013.De ce banca nu m-a instiintat de scoaterea imobilului la licitatie?De ce se merge cu poprirea mai departe atata timp cat obiectul gajului a fost vandut fara acordul meu si la un pret sub cel contractual?La un automobil ti-l ia din fata casei fara acordul tau,dar nu mai au nici o pretentie financiara.La imobile se pun penalizari si dobanzi pana la sfarsitul creditului?Cand se v-a sfarsii?Nu sunt de acord cu poprirea care mi se aplica mie si sotiei dupa vanzarea obiectului de gaj. Ce este de facut? Unde si cine ne poate ajuta juridic? Si noi avem drepturi. Nu noi i-am pus sa vanda apartamentul la un pret derizoriu care nu le acopereau debitul.Trebuie sa pierdem ambele parti,noi avansul,casa si ratele date pana la executare,banca diferenta care a ramas.Am ramas pe drumuri cu un copil minor. Ce este de facut? VA MULTUMESC.
gi-jane2, moderator
Procedura executarii silite se realizeaza fara informarea debitorului,tocmai pentru a preintampina manevrele de invocare stare de insolventa prin instrainarea bunului dedus executari
Imobilul a fost adjudecat la pretul cel mai mare oferit de adjudecatar,pret care difera semnificativ de pretul de achizitie sau de cel dispus prin raportul de evaluare
executarea silita se face cu instiintarea debitorului, prin emiterea unei somatii, cu exceptia infiintarii popririi; drepturi aveti si dvs, debitorii, trebuie sa vi le exercitati!
daca pe langa ipoteca aveti si garantie personala,banca va executa si pe voi pana isi va recupera in totalitate suma pe care voi o datorati(pana se stinge datoria),chiar daca vi s-a vandut apartamentul.banca va poate executa ,mai departe
ContSters288491, utilizator
Garantia a fost doar imobilul.In contractul de ipoteca nu se specifica vanzarea imobilului prin licitatie publica sub pretul de achizitie.Acest lucru nu a fost scris in contract.Atata timp cat garantia a fost vanduta in ce baza mai merge poprirea?A fost alegerea bancii sa-l vanda sub pret.Protectia consumatorului nu poate intervenii?Ar avea ce constata.
gabi007 a scris:

Garantia a fost doar imobilul.

Nu este adevarat, ati semnat contractul de leasing, si dvs si sotia, asadar garantati cu toate bunurile. Fiind parte in contract, nu aveati de ce s amai semnati alte contracte de garantie.
in general, contractele de leasing au multe clauze abuzive. Un avocat destept v-ar putea ajuta.

Cat despre apartament. Fiind un contract de leasing, nu era proprietatea dvs. Poate din aceasta cauza nu ati fost anuntati.