avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita codebitor credit bancar
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita codebitor credit bancar

buna seara!

doi tineri casatoriti au contractat un credit de la banca. deoarece veniturile lor nu erau suficiente, au adus si doi codebitori (parintii) cu veniturile din pensie. codebitorii au garantat imprumutul cu un apartament, proprietate personala.
daca tinerii nu platesc imprumutul, iar banca executa garantia ipotecara (apartamentul) si banii obtinuti in urma licitatiei nu acopera creanta bancii, ulterior banca poate executa si alte bunuri ale imprumutatilor si/sau codebitorilor?

daca da, care este temeiul legal?

multumesc!
Ultima modificare: Joi, 25 Martie 2010
ramolex, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters102066 , utilizator 22:26, 26 Martie 2010
Se poate. Temeiul este dreptul de gaj general al creditorilor asupra patrimoniului codebitorilor lor.
Putin probabil, deoarece valoarea gajului ipotecar este intotdeauna cel putin 130% din valoarea creditului, deci prin valorificarea la licitatie a gajului, se va acoperi cu siguranta debitul.In legatura cu executarea altor bunuri, banca nu se poate indrepta in afara de gaj, decat spre bunuri ale titularilor, nu ale codebitorilor.
multumesc pentru raspunsuri.

codebitorul nu-si asuma aceleasi riscuri ca si debitorul fiind executat silit pentru alte bunuri?
am inteles ca apartamentul acum valoreaza maxim 65-70 mii euro, iar creditul a fost de 80.000 euro, din care nu s-a achitat aproape nimic, mai mult dobanzi si comisioane.
deci sigur la o eventuala vanzare nu s-ar acoperi datoria.

astept si alte parari, multumesc!
Ultima modificare: Joi, 25 Martie 2010
ramolex, utilizator
partea proasta e ca executa... tot ce pot executa, in prima faza debitorii si apoi codebitorii, pana la concurenta sumei plus cheltuieli de judecata si executare. si partea si mai proasta e ca acea suma creste.
trasul de timp nu va avantajeaza, in cazul asta.
poate reusiti sa salvati ap. parintilor
ramolex a scris:

multumesc pentru raspunsuri.

codebitorul nu-si asuma aceleasi riscuri ca si debitorul fiind executat silit pentru alte bunuri?
am inteles ca apartamentul acum valoreaza maxim 65-70 mii euro, iar creditul a fost de 80.000 euro, din care nu s-a achitat aproape nimic, mai mult dobanzi si comisioane.
deci sigur la o eventuala vanzare nu s-ar acoperi datoria.

astept si alte parari, multumesc!

ar fi bine sa nu va faceti in maniera aceasta socotelile pentru ca nu-i bine. De regula imobilele scoase la licitatie nu sunt vandute la valoarea de evaluare, iar faptul ca acum ar valora 65-70 mii euro in situatia executarii silite nimeni nu da pretul pietei si veti avea surpiza ca se poate adjudeca apartamentul si la pretul de 40.000 euro (depinde de multi factori dar e posibil) si vorba predecesorului meu trasul de timp nu va favorizeaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Continuarea executarii silite dupa vanzarea imobilului ipotecat gabi007 gabi007 Buna.In urma unui contract de credit ipotecar incheiat in anul 2007 cu S.C. IFN din cauza crizei economice am ajuns sa fiu executat silit apartamentul fiind ... (vezi toată discuția)
Proprire cont giranti anamaria30 anamaria30 buna seara!am un credit luat de la o banca,iar ca ipoteca am pus gaj apartamentul parintilor.in cele din urma am ajuns la executare,dar au pus proprire si pe ... (vezi toată discuția)
Credit de nevoi personale cu ipoteca ddaannbz ddaannbz Buna ziua! Am un credit de nevoi personale cu ipoteca obtinut in anul 2008.Am ajuns la un moment in care nu mai pot face fata ratelor si din acest motiv as ... (vezi toată discuția)