avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate marian-ene

Activitate marian-ene

Solutie: Admite recursul formulat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Bârlad împotriva sentintei penale nr. 235 din 08 Mai 2012 a Judecatoriei BÂRLAD, pe care o casează în parte. Rejudecând: Inlatura din sentinta, sancţiunea administrativă a amenzii de 1.000 ( una mie ) lei, aplicata inculpatului . Condamnă pe inculpat la urmatoarele pedeapse: -3(trei) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 85 alin.1 din OUG 195/2002 republicată, cu aplicarea art 74 lit a, c rap. la art. 76 lit d Cod penal; -4(patru) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 85 alin.2 din OUG 195/2002 republicată, cu aplicarea art 74 lit a, c rap. la art. 76 lit d Cod penal. In baza art 33 lit b rap. la art 34 lit. b Cod penal, contopeste pedepsele aplicate urmand ca inculpatul sa o execute pe cea mai grea de 4(patru) luni închisoare. În baza disp. art 71 alin.2 Cod penal aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prev. de art.64 lit.a) teza II şi b) Cod penal. În baza disp.art.81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei rezultante. În baza disp. art.82 Cod penal fixează termen de încercare de 2(doi) ani şi 4(patru) luni. În baza disp. art.71 alin.5 Cod pen.dispune suspendarea pedepsei accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei. Atrage atenţia inculpatului asupra disp. art.83 Cod penal. Mentine celalte dispozitii ale sentintei recurate.
Ajutati-ma va rog cu mai multe explicatii pe intelesul meu.mai ales in ceea ce consta pedeapsa accesorie si cand se termina ea.ms mult
Răspuns la discuția prezentarea la proces
sa inteleg ca da mai bine in fata judecatorului prezenta mea si faptul ca ma preocupa cauza.ms frumos pentru ajutor
buna ziua!sunt inculpat intr-un proces de recurs privind circulatia pe drumurile publice ,la curtea de apel iasi.intrebarea mea e daca trebuie sa ma prezint si eu sau numai avocatul.
imi cer scuze pentru greaseala mea era de fapt 8 mai ziua in care am fost judecat.si celelalte date sunt tot din mai .
buna .scuza-ti deranjul,as avea si eu nevoie de putin ajutor.pe 8 aprilie am avut ultimul termen intr-un proces penal (infractiuni privind circulatia pe drumurile publice ) am fost achitat de judecator si am primit o amenda administrativa de 1000 lei cu termen de recurs de 10 zile.rugamintea mea e sa ma ajutati cu calcului acestei perioade pt ca pe data de 21 aprilie 2012 parchetul mi-a facut recurs.specific faptul ca pe 8 aprilie am avut procesul,si pe 10 aprilie a fost afisata solutia( pe adresa de internet a judecatoriei).astept un raspuns va rog .ms mult