avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate bm41

Activitate bm41

va multumesc frumos pentru toate informatiile oferite.deocamdata nu pot decat sa astept sa vad ce va urma......oricum va voi tine la curent cu pasii urmatori.
din cate am inteles de la agentul de politie care a luat ultima declaratie n-ar mai fi nevoie de certificatul medico legal.......ca acum odata ce a fost data declaratia.....n-ar mai exista prbl.ideea e ca cel care se ocupa de dosar zice ca urmeaza sa inainteze dosarul mai departe.acum........nu mai inteleg nk.sincer nici eu nu vad de ce tre sa dea dosarul mai departe din moment ce partile s-au inteles..chiar daca inainteaza dosarul,avand in vedere faptul ca evenimentul nu s-a soldat cu ranirea grava a victimei,ca aceasta a renuntat la orice pretentie de orice natura,ca a refuzat internarea.....cred ca nu face altceva decat sa ocupe tp procurorului degeaba dar.....poate ca asa prevede legea.....eu nu cunosc.din cate am inteles nu se pune prbl inceperii urmaririi penale victima neavand nici o zi de spitalizare sau ingrijiri medicale.
azi am fost cu victima la medicul legist.intr-un final am cazut de acord sa ne-mpacam.am mers impreuna la politie unde a dat o declaratie din care reiese ca nu doreste sa ne judecam , ca nu are nici un fel de pretentie materiala sau financiara si ca ne-am impacat.in aceste conditii mai pot fi tras la raspundere????mai poate cere alti bani??????mai este nevoie de certificatul medico-legal?????va multumesc.
masina este inscrisa pe bg deci rca-ul este tot acolo facut si nu cred ca eu trebuie sa fac demersurile necesare.in orice caz.....maine mergem impreuna la legist si poate renunta la despagubiri avand in vedere ca n-au existat zile de internare pt o simpla echimoza.va voi tine la curent cu ce va urma.
expertiza a fost solicitata de politie.ea s-a facut de fata cu politia.am vb si in aceasta seara cu ea si se simte f bn.merg cu ea la medicul legist pt a fi luata in evidenta dupa care mi-a spus ca este de acord sa mearga la politie si sa dea o declaratie precum ca nu are pretentii dar.................cine stie...........hartia de lamedicul legist am inteles ca se anexeaza la dosar
in data de 25ale lunii circulam pe un bulevard in localitatea unde domiciliez.la o trecere de pietoni,am orpit,in fata mea aflandu-se un alt autoturism care acorda prioritate.mentionez ca ma aflam pe banda a 2-a,pe prima banda aflandu-se un alt autoturism.dupa ce autoturismul din fata s-a pus in miscare am facut si eu acelasi lucru.cel din dreapta mea fiind tot oprit.in mom in care am ajuns in dreptul zebrei m-am trezit cu o pers de sex feminin ca se sprijinea de capota masinii.in acel mom n-am realizat de unde a aparut.
am oprit imediat masina,am mers la ea s-o ajut sa mergem la spital pt ingrijiri in caz de nevoie.ajuns la spital impreuna cu sotul ei...ea fiind preluata de un echipaj al salvarii care din intamplare s-a aflat in zona toata operatiunea de preluare nedurand mai mult de 30 de sec.....in urma investigatiilor s-a constatat ca fata nu are decat o echimoza la nivelul soldului si nk mai mult.tot atunci am aflat ca este gravida.......ca se afla cu sarcina la termen......ca sarcina nu are nici cea mai mica prbl.personalul medical au solicitat internarea in urma faptului ca ea trebuia sa nasca si doreau s-o tina sub observatie macar 24 de ore.in acest tp cei de la urgenta au solicitat un echipaj de politie care a ajuns in scurt tp la spital.am efectuat testul cu ap etilotest unde rezultatul a iesit negativ.......am facut expertiza tehnica a masinii la un service autorizat unde s-a constatat ca masina se afla in stare buna atat tehnic cat si sub aspect vizual.....am mers la politie unde am dat declaratie despre ce s-antamplat.......cand dupa toate astea am mers la spital sa ma interesez de starea fetei am aflat cu stupoare ca ea a dat semnatura pe propria raspundere ca nu doreste internarea.am mers la sotul ei acasa de unde am plecat impreuna catre localitatea unde se aflau parintii ei.
pe drum am cazut de acord asupra faptului ca nu are nici o pretentie.recunosc ca i-am dat 450 ron ca o recompensa a sperieturii trase .la ea acasa a scris o declaratie de mana cu martori prin care spune ca nu doreste sa emita nici un fel de pretentie de ordin moral sau material.mentionez ca in mom nefericitului eveniment carosabilul era umed iar eu nu aveam o viteza mai mare de 15-20 km/h.problema este ca acum doreste o suma mai mare.luni ar trebui sa merg cu ea la medicul legist pt un control.intrebarea mea este ce ar trebui sa fac......cum sa procedez pe mai departe si la ce ar trebui sa m-astept in continuare.va multumesc.