avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate johnymg

Activitate johnymg

Buna ziua, am nevoie de ajutorul dumneavoastra , sunt din Republica Moldova cu dubla cetatenie(adica am si cetatenie Romana). Am procurat un autoturism din Bucuresti cu numere rosii valabile , la procurare mi sa dat breful original si numerele de imatriculare a autoturismului Franceze. Am circulat in tara pina la vama Albita cu numerele provizorii din Rominia, la vama le-am scos si le-am lasat pe cele din Franta (stiind ca nu pot iesi din tara cu numerele provizorii) La trecerea postului vamal politistul de frontiera mi-a spus ca numerele Franceze si breaful sunt expirate de o zi si nu am dreptul sa circul cu ele, si sa ies din tara (numai pe platforma) . Mi-a ridicat numerele si breaful de Franta si mi-a deschis dosar penal (daca nu ma gresesc art. 85, alineatul 1) pentru punere in circulatie a unui autoturism cu numere expirate ( si pentru ca am schimbat numerele provizorii Romanesti pe ce le de Franta).
Am vrut sa intreb: eu pot ridica breful cu numere franceze de la Inspectoratul judetean al Politiei de Frontiera (ca la ei se afla acum dosarul) pentru a putea merge cu masina pe platforma in Moldova. Si ce pedeapsa poate sa ma astepte? Astept un raspuns cit mai rapid posibil! Va multumesc mult anticipat!!!!