avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate andrei1304

Activitate andrei1304

Buna ziua,

Am vandut o masina, iar pe baza contractului de vanzare am obtinut in instanta o sentinta prin care il obliga pe parat sa faca demersurile necesare pentru inmatricularea pe numele sau a autoturismului. In baza hotararii am reusit sa scot de la fiscal masina. Problema este de la Serviciul de Evidenta, deoarece ei nu pot sa radieze/transcrie masina in baza hotararii deoarece acestia nu sunt parte la proces si pentru ca nu au fost obligati in mod direct sa faca acest lucru.

Problema mea este ca ei mi-au sugerat sa fac o cerere de inregistrare ca utilizator a noului proprietar ca sa scap de amenzi. Ca sa se faca transcrierea singura solutie fiind in contencios in urma refuzului de la ei. Acum, in contencios ei ar avea calitate procesuala pasiva, dar in jurisprudenta am gasit ca instanta deseori considera ca avand calitate procesuala pasiva paratul care este obligat sa inmatriculeze masina.

Astfel se naste intrebarea: care ar fi solutia de a radia/transcrie masina?

Va multumesc.
Răspuns la discuția recuperare daune accident rutier
Buna ziua!

In urma unui impact intre doua masini in intersectie, cea circuland regulamentar a fost proiectata in masina mea, fiind parcata regulamentar. Vinovatul care nu s-a oprit la semnul de cedeaza trecerea are polita RCA intocmita in ziua accidentului, care intra in vigoare doar din urmatoarea zi. La fata locului a venit un echipaj de politie care a scris pe o foaie A4 datele accidentului. Am mers apoi toti 3 la sectie unde am dat declaratii si lui i s-a intocmit un PV. Am primit de asemenea o autorizatie de reparatie. Am fost la asigurari pentru deschiderea dosarului de dauna de unde ni s-a comunicat ca nu se poate repara prejudiciul doar pe cale amiabiala (daca plateste vinovatul paguba) sau pe calea instantei.

In conditiile in care vinovatul nu raspunde la telefon, sa recurg direct la calea instantei? Mentionez ca masina lovita se afla exact in locul accidentului. Nu ar trebui sa i se faca o expertiza inainte?

Va multumesc anticipat!