avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate lavz

Activitate lavz

Bine v-am regasit!:D
Revin cu inca cateva intrebari.Am procedat asa cum am fost sfatuita de avocatii de pe acest forum(calora le multumesc inca o data pt raspunsurili prompte), adica am deschis proces prin care am cerut stabilirea domiciliului copilului aici in Germania. Fostul meu sot a fost de acord cu acest lucru dar a cerut program de vizita in felul urmator: de doua ori pe luna sa vina sa viziteze copii aici in Germania, duminica de la ora 14 la ora 17....atentie...la domiciliul nostru, cu posibilitatea luarii copiilor la plimbare.Bineinteles ca eu si cu sotul meu nu suntem de acord cu asa ceva.Sunt de acord ca el sa pastreze legaturi personale cu copii dar nu la dimiciliul nostru ci sa ii ia la plimbare.Poate sa ma oblige un Tribunal din Romania sa procedez asa: adica sa il primesc la noi in casa timp de 3 ore? Am drept de apel 15 zile de la comunicare, dar sotul meu spune ca putem sa ii punem interdictie de a ne intra in casa.Intrebarea este cum ar trebui sa procedam? Putem sa facem Hausverbot, dar ce poate aduce asta?Cand sa facem asta inainte sa expire cele 15 zile sau dupa?Este aceasta hotarare inca valabila daca eu am din septembrie un alt nume de familie iar hotararea a fost pronuntata in octombrie? Si daca pot face eu pt copil( fetita) un pasaport in Romania fara a mai avea in prealabil acordul tatalui doar pe baza acestei hotarari de stabilire a domiciliului aici in Germania?
Va multumesc pt raspunsul dumneavoastra, dar tot mai am nelamuriri: ce ar trebui sa fac exact? Sa astept sa ma atace el in instanta sau sa deschid eu actiunea si unde ar trebui sa fac asta? In Romania sau pot si de aici din Germania? Nu prea cred ca am sanse de o intelegere cu fostul sot care desi nu contribuie cu mai nimic la cresterea copiilor, este restant la plata alocatiei de intretinere, are totusi incapatanarea de a nu ceda.Avocata cu care m-am consultat eu mi-a spus ca din moment ce fata este in Germania nu mai este nicio problema si pot sta linistita, dar dand un search pe google am aflat ca pot fi acuzata de rapira internationala daca tatal nu si-a dat acordul pt domiciliul fetei in strainatate sau daca macar nu este instiintat de adresa.Nu mai stiu ce sa mai cred, nu vreau sa am probleme din aceasta cauza.
Buna!
Am si eu o speta si am nevoie de cateva lamuriri.Sunt divortata si din casatorie a rezultat un baiat pt care am o hotarare judecatoreasca de incredintare definitiva si irevocabila, si inca o fetita din afara casatoriei cu acelasi tata dar pt care am doar dupa noul Cod Civil hotararea de a domicilia cu mine dar autoritatea este efectuata de ambii parinti. Eu am plecat cu ambii copiii din tara si acum locuim in Germania.Pt baiat nu cred ca o sa am probleme ulterioare, iar pt fetita am avut o declaratie data la notar din partea tatalui ca este de acord sa ma insoteasca intr-o vizita in Germania pt 2 luni. Problema este ca eu doresc sa ne stabilim aici definitiv, dar nu stiu cum sa fac asta pt ca tatal nu este de acord ca fata/ copiii sa locuiasca in alta tara.Sentinta a fost data de instanta in momentul cand noi deja eram aici in Germania.Cum ar trebui sa procedez ca sa nu fiu acuzata de rapire internationala? Mentionez ca ambii copiii merg deja la scoala, respectiv la gradinita aici in Germania, s-au acomodat destul de bine, iar eu doresc sa intemeiez aici o familie cu un cetatean neamt. Ar trebui sa cer stabilirea minorei aici in Germania sau in Romania sau este destul sa ii trimit o simpla scrisoare tatalui in care sa il anunt de noul domiciliu al copiilor? Va multumesc anticipat!