avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate INA58

Activitate INA58

Răspuns la discuția despagubiri detinuti politici
multumesc domnului avocat andrei grigor...- ma gandeam eu ca nu mai sunt multe de facut pe baza legii 221-nu stiam de acel RIL -multumesc inca o data
Răspuns la discuția despagubiri detinuti politici
multumesc"daunemorale"- citisem deja ceea ce se scrisese pe forum-ma refer si la "discutia "dintre dvs si tanarul/tanara care in final v-a spus ca tatal lui/ei va lua legatura cu dvs. numai ca atunci era prin 2009-2010- acum se pare ca partea cu daune morale a legii 221 este considerata neconstitutionala si nu se mai poate face nimic- asa ca voi astepta sa vad daca propunerea cu privire la despagubiri morale - cea care a trecut de senat va trece si de...altii- va trimit aici cateva linkuri - poate va lamuriti dvs ce balmajesc avocatul poporului, ministerul de finance s.a.m.d- si-mi explicati si mie ca eu tot nu pricep---oricum cred ca e deja tarziu pentru a mai face ceva acum- caci 6 iunie bate la usa!(ziua ultima pentru a inainta dosarul)

[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]

www.avocatnet.ro/content/for...

www.avocatnet.ro/content/for...
mai sunt cateva zile pana cand eu impreuna cu mama si fratele meu mai putem depune actele/dosarul pentru a cere despagubiri morale in baza legii 221/2009.
tatal meu a fost detinut politic -inchis in anii 60 la gherla.
abia acum cateva luni am obtinut partea tatalui din casa confiscata in 1958 -casa este acum o darapanatura fara valoare - as putea cere despagubiri materiale pentru ca aceasta casa, datorita jocului de-a v-ati ascunselea- "va dam casa nu va dam casa"- a ajuns asa, o ruina de nelocuit?- as putea cere inapoi chiria pe care am platit-o timp de 50 de ani pe partea confiscata ?- am avea sanse sa primim despagubiri morale pentru toti acesti ani de suferinta in care am fost exclusi din societatea celor cu"drepturi"?- exista vreo sansa ca o alta lege sa fie aprobata in viitor- caci aceasta lege 221 - cu modificarile ulterioare ale art 5 lit.a- este dupa parerea mea meschina si abuziva reducand totul la niste despagubiri de tot rasul-?- ce ar trebui sa facem?- sa incercam acum sau sa asteptam?- sincer vorbind cele cateva mii de euro aruncate in batjocura si care sunt departe de a ne despagubi pentru viata plina de frustrari pe care am dus-o sau pentru ca tatal nostru a murit mahnit in 1990 vazand ca de fapt "nimic nu s-a schimbat in bine"mi se par de neacceptat mai ales ca am inteles ca vor martori, vine ministerul de finante sa se planga ca nu are bani de dat-esti la mana judecatorului care apreciaza el asa "din ochi" cantitatea si gradul suferintelor indurate. as dori ca suma sa fie consistenta ca sa simtim ca dragii de ei-guvernul, ministerele, justitiile si alte"autoritati" transpira un pic si sunt usturati la...punga.
oare ar fi posibil asa ceva intr-o zi sau toti cei care au fost inchisi asa cum a fost tatal meu si au zacut in celule infestate cu sobolani, cu apa rece pana la genunchi, -ma refer la acei cativa care inca supravietuiesc si care acum sunt in
jurul varstei de 80 de ani- se vor duce de pe lumea asta inca asteptand ca sa li se faca dreptate?