avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate anduneck

Activitate anduneck

Buna ziua ! am si eu o problema... am fost condamnat in martie 2013 la 1 an si 4 luni cu suspendare, 4 ani cu incercare sub supraveghere si fara drept de conducere a oricarui vehicul...intrebarea mea este daca noul cod penal ma poate avantaja.. Va multumesc !
Si daca nu aman primul termen, al doilea va fi oricum in septembrie, nu ? Pentru ca nu-mi va da sentinta la primul termen si nici nu va fi al 2-lea tot in luna iuNie...deci nu as avea de ce sa-mi fac probleme in a pleca din tara in luna iuLie, nu ?
Dar nu reprezinta o problema daca nu ma prezint la prima infatisare? Nu stiu..zic si eu!!!
Din cate stiu eu instantele judecatoresti au vacanta in perioada 01.07 - 31.08..deci a doua infatisare ar trebui sa fie dupa luna august...pentru ca ma gandesc ca nu poate fi tot in luna iunie...
Va multumesc! Dar a doua infatisare cam dupa cat timp ar putea sa fi?
Buna ziua!
Am si eu o nelamurire...in data de 06.07.2011 mi s-a intocmit dosar penal pentru conducera vehicului pe drumurile publice sub influenta bauturilor alcoolice.Mentionez ca am facut accident cu victima, dar nu grav..am avut 0,94 in aerul expirat si cam 1.6 in sange...am primit acum cateva zile citatie sa ma prezint in instanta pe data de 21.06.2012, iar eu in data de 07.07.2012 vreau sa plec din tara timp de vreo 3 saptamani...intrebarile mele sunt: E posibil sa-mi dea interdictie de a parasi tara pentru ce am facut? sau in cazul in care imi vor da interdictie...E posibil sa-mi dea sentinta de la prima infatisare?
Pot parasi tara inainte de a-mi da sentinta?
Va multumesc!!!