avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate mariusgolgut

Activitate mariusgolgut

Răspuns la discuția probleme cu angajatorul
In cazul meu situatia este urmatoarea:am fost angajat acum un an pe postul de sofer de tir cu salar brut de 1900 ron . Firma este infiintata de catre un cetatean belgian in Romania. Activitatea se desfasoara numai in comunitatea europeana,lucram sase saptamani dupa care suntem liberi doua saptamani.Pe langa salarul convenit in lei avem diurna 1100 euro ,acesti bani sunt platiti lunar atat cand suntem la lucru cat si cand suntem acasa in tara.Problemele au aparut pentru mine in ultima perioada de timp cand i-am intrebat de ce firma nu a platit contributiile la bugetul de stat si la bugetul asigurarilor sociale pentru noi. Am plecat apoi acasa din Belgia fiind liber doua saptamani iar cand mi-am reluat activitatea am fost pusi doi pe camion si ni s-a cerut sa nu respectam programul de lucru.Dupa o saptamana am ajuns la sediul firmei din Belgia si i-am explicat ca suntem pasibili de amenda si ca dorim sa fie respectat programul de lucru aferent soferilor de tir.Drept raspuns am fost dati afara din incinta firmei pe motiv ca suntem lichidati fara sa semnam niciun document si asa am ajuns acasa in Romania.Cand am ajuns acasa le-am solicitat prin email motivul lichidarii dar spre surprinderea noastra am primit o instintare ca firma scade salarul in lei la 1000 ron si diurna la 30,19 euro /zi lucratoare si daca nu dorim sa mai colaboram sa depunem cererea de lichidare in termen de 3 zile de la primirea instintarii. Mentionez ca am dovezile prin care am fost obligati sa incalcam programul de lucru punand in pericol viata mea si a altor participanti la trafic.Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in urma celor intamplate avand in vedera ca eu nu am vrut sa plec acasa,ei m-au dat afara in mod abuziv din incinta firmei din Belgia.In aceasta situatie suntem mai multi colegi. Din unele surse am aflat ca au facut acest lucru deoarece ar fi gasit sa angajeze alti soferi pe un salar mult mai mic iar de noi trebuiau sa scape sub orice chip.

Va multumesc

Răspuns la discuția probleme cu angajatorul
Daca angajatul nu este de acord cu diminuarea salariului poate angajatorul sa-l modifice fara acordul angajatului?
Va multumesc
Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca angajatorul poate sa modifice plafonul de salarizare fara o discutie in prealabil cu angajatul. Ma refer la o diminuare considerabila a salarului.
Va multumesc
Discuție diurna externa
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti care este cuantumul minim al diurnei externe in situatia in care se pleaca din Romania spre Spania, in cazul unui sofer de tir avand in vedere ca firma nu plateste cazare si dormim in camion.
Va multumesc.