avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate Lupix

Activitate Lupix

Ma ajuta cu ceva daca, in fata procurorului, ma caiesc si il rog sa ma scape doar cu o amenda, de orice tip, doar ca sa scap de puscarie? Pentru ca e prima oara si nu am luat o amenda in viata mea de la politie, o singura data am intrat la sectia de politie cat sa imi scot cazierul pentru scoala de soferi. In rest nu am avut nici o problema cu politia/statul de nici un fel care sa arate ca is un infractor. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez in fata domniei lui pentru a scapa cat mai bine. Are rost sa le zic ca is student si ca nu am o situatie buna acasa (din punct de vedere financiar) si chiar nu vreau sa imi stric viitorul pentru o prostie lipsita de logica si motiv. :(
Si chiar nu am cum sa fac sa scap de inchisoare? Sa scap cu o amenda penala sau administrativa? Nu exista nici o posibilitate sa scot puscaria din calcul? Pentru ca numai puscarie nu imi trebuie acum.
Poseta era goala, nu am luat nimic din ea si am aruncat-o ca mi-am dat seama ce am facut si m-am speriat.

+ pe camera nu se vede ce am facut cu poseta respectiva pentru ca nu era si in cabina aceea camera de filmat.
Va multumesc pentru raspunsurile acordate pana acum. In cazul in care mi se acorda o amenda administrativa, imi puteti spune cam care ar fi sumele amenzilor?
Buna ziua, acum aproape 4 luni am furat dintr-un club o poseta (beat fiind) si am mers la toaleta cu aceasta aruncand-o in cosul de gunoi. Am fost surprins pe camerele de filmat cum merg pe holul de la baie cu o poseta in mana si intru intr-o cabina de toaleta si cand ies nu mai am poseta (aceasta fiind gasita a doua zi si pastrata pentru amprente). Acum o zi am fost identificat de un bodyguard si am fost dus la politie pentru predarea datelor personale, amprente si poze. Domnul politist de la sectie mi-a zis ca acele date vor fi predate mai departe si ca va trebui sa astept telefonul unui procuror care imi va da verdictul.
As dori sa stiu care is consecintele pe care trebuie sa le suport avand in vedere ca am sa recunosc fapta si faptul ca poseta luata era goala si nu am luat nimic din ea. Am 20 de ani si sunt student momentan in anul 2. Cat de grav e totul?

Va multumesc anticipat!

P.S.: Tin sa mentionez ca nu am mai avut probleme cu politia/statul niciodata.