avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2004 soluții astăzi
Forum Activitate vcotofana

Activitate vcotofana

Răspuns la discuția mostenire testamentara
Va multumesc pentru raspuns insa,persoana care mi-a lasat prin testament bunurile sale mobile si imobile a decedat iar eu urmeaza sa merg la notar pentru a accepta mostenirea lasata testamentar. Dupa ce fac acest lucru si mostenirea este acceptata de mine prin notariat, sotia mea va avea aceleasi drepturi in egala masura cu mine asupra bunurilor ce au devenit proprietatea mea?
Multumesc.
Buna ziua!
In cazul in care, prin testament am incredintate bunurile mobile si imobile ale unei persoane cu care nu am niciun grad de rudenie, sotia mea are aceleasi drepturi cu mine daca testamentul este incheiat dupa casatoria mea? Daca nu, ce trebuie intreprins pentru a putea avea drepturi egale asupra bunurilor in speta? Precizez ca in testament sunt nominalizat doar eu nu si sotia.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Testamentul autentic
Va multumesc si totodata va rog sa-mi spuneti daca pot merge acum la notar pentru sucesiune si de asemenea daca exista o diferenta de pret in cazul ca merg acum la notar sau merg aproape de sfarsitul perioadei de un an atribuita acceptarii mostenirii.
Răspuns la discuția Testamentul autentic
Va multumesc pentru atentia acordata mesajului meu si pentru raspunsul primit.
Buna ziua!
Sunt posesorul unui testament autentic intocmit de sotul mamei mele pentru mine, fiul vitreg al decedatului. Sotul mamei mele, de buna voie mi-a incredintat prin testament autentic toate bunurile mobile si imobile aflate in proprietate. Testamentul este autentificat la notar in data de 8 Sept. 201, este insotit de certificatul Medico Legal-Psihiatric eliberat de Serviciul Medico Legal in data de 7 Sept. 2011, iar in data de 22 Mai 2012 a decedat testatarul ca urmare a unui infarct miocardic (acesta fiind diagnosticat ca fiind suferind de mai multi ani de diabet zaharat gr.2 si hipertensiune arteriala gr.2 - risc CV mediu). Mentionez ca mama mea era casotorita legal cu testatarul din anul 2005, ca parintii testatarului sunt decedati (ultimul in anul 2006) precum si faptul ca testatarul nu a avut copii, dar are doua surori in viata; ei fiind trei copii la parinti.
Prin testament, singura obligatie care-mi revine esteinmormantarea decedatului dupa datinile zonei in care acesta a trait si a fost inhumat, lucru pe care l-am respectat intocmai.
In cazul situatiei prezentate, va rog sa-mi spuneti:
1. Daca trebuie sa aduc la cunostinta cuiva, in ce mod si in cat timp faptul ca detin un astfel de testament?
2. Ce trebuie sa fac (dupa decesul testatarului) pentru a putea intra in drepturile legale ce mi se cuvin ca legatar?
3. Daca poate fi atacat acest testament de catre cele doua surori ale decedatului si ce cota parte le-ar putea reveni?
4. In cat timp de la deces poate fi atacat acest testament autentic?
5. Avand in vedere ca inainte de decesul testatarului, mama impreuna cu acesta construiau o casa aflata acum la nivelul montarii acoperisului cu ce riscuri de proprietate pot continua constructia?
Va multumesc.