avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters254558

Activitate ContSters254558

asi mai avea o intrebare in legatura cu pensia (,noi am cazut de acort cu 2 milioane ,el lucreaza la o firma de curiat ca PFA...si are in jur de 25 mil salariu lunar ......) daca ii inaintez ptr recalcularea pensiei pot lua mai putin de 2 mil (si va spun ca in momentul asta nu-i mai stiu salariu poate sa ia mai put de 25 mil.)
buna ziua ,asi dorii sa va adresez si eu cateva intrebari.....sunt divortata si am o fetita de 5 ani....decizia de divort este definitiva si irevocabila( in care minorul imi este incredintata)...conditiile fostului sot scrise in decizie sunt urmatoarele: el o poate vedea in week-end si in vacantele extrascolare .....pe cheltuiala lui....ptr ca faptul ca sunt f multi kilometri distanta el o ia doar in vacante si nici atunci nu se stie....ii da pensie 2 mil pe luna(binenteles ca nu i-a mai pus-o din dec 2011).....eu am plecat di tara (stie unde sunt si poate vb cu fata pe mess sau tel de cate ori vrea el ) si mai mentionez ca in 5 luni el a vb cu ea de 2 ori si rugat de mn .....in fine ,intrebarile mele sunt:1- poate sa-mi faca ceva ptr faptul ca nu mi-a dat acordul lui sa parasesc tara ? 2- ce trebuie sa fac ca sa i-mi dea pensia de drept a copilului???3- fata nu vrea sa mearga la tatal ei(mentionez ca nu e din cauza mea ca nu vrea ci faptul ca el nu vrea sa vb mai des cu ea ) ce pot face ??4- pot cere o marire de pensie ??(la 2 mil am ajuns de comun acord cu el ,nu sa luat dupa salariu sau..)??