avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate V1978

Activitate V1978

Asa ma gandeam si eu. De asta nu vor sa imi spuna temeiul legal.

Multumesc!
Tocmai aceasta este problema. Locul de munca nu a fost desfiintat si din cate stiu nici nu va fi. Ce motive poate invoca in acest caz, daca nu este obligat sa ma tina 6 luni, dupa cum zice angajatorul?
Nu mi-au spus inca, eu urmand sa incep activit. peste cateva luni. Tot ce au facut este sa imi puna in vedere ca nu imi garanteaza locul de munca si ca din punct de vedere legal nu trebuie sa ma tina 6 luni. Citez "dupa noua lege nu suntem obligati sa te tinem 6 luni, prioritate au mamele care au nascut dupa 01.01.2011."
Probabil au gasit in lege o portita sa mai "scape" de angajati.
Buna ziua!
Poate angajatorul sa ma concedieze dupa revenirea din CIC (copil nascut in 2010) chiar daca nu este cazul de desfiintarea postului, reorganizare judiciara sau faliment? Mai mult, pe perioada suspendarii contractului meu au fost angajate cel putin doua persoane cu aceasi functie ca a mea, dar care nu au venit sa ma inlocuiasca pe mine. Pe postul meu am fost inlocuita de o colega mai veche. Stiu ca nu mai exista CCM la nivel national care sa protejeze mamele care au nascut inainte de 2011, dar dat fiind cele expuse anterior si stiind ca in trecut in firma s-a folosit concedierea abuziva, in caz de litigiu angajatorul poate proba usor aceste motive ? sau mai poate invoca si alte motive? Mi-au replicat ca au mai procedat asa si nu au avut nicio problema, prioritate avand mamicile care au nascut dupa 01 ianuarie 2011.
Buna seara!

Pot fi concediata dupa intoarcerea din concediu de ingrijire copil pana la 2 ani? Mentionez ca am nascut in 2010 si desi mai am cateva luni din concediu mi s-a pus in vedere sa imi caut un alt loc de munca pentru ca actualul loc nu este garantat.
O alt colega care a nascut inaintea mea, am aflat ca va fi primita, dar in cazul meu nu imi poate garanta. Poate angajatorul sa ma concedieze avand in vedere ca la data supendarii contractului acest lucru nu era legal? Exista acum alte norme in baza carora poate face acest lucru?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Montare antena GSM
Multumesc pentru raspunsuri!

Buna seara!

Va rog sa imi spuneti ce se poate face in situatia in care asociatia de locatari doreste instalarea unei antene GSM pe acoperisul blocului. Mentionez ca stau la ultimul etaj (10) si nu sunt de acord desi majoritatea locatarilor au semnat pentru instalare. Ce pot face ca sa opresc acest demers? Reprezentantul firmei de telefonie mobila a mentionat ca antena se va instala deoarece are semnaturile majoritatii proprietarilor.

Va multumesc!

Buna seara!

Va rog sa imi spuneti ce se poate face in situatia in care asociatia de locatari doreste instalarea unei antene GSM pe acoperisul blocului. Mentionez ca stau la ultimul etaj (10) si nu sunt de acord desi majoritatea locatarilor au semnat pentru instalare. Ce pot face ca sa opresc acest demers? Reprezentantul firmei de telefonie mobila a mentionat ca antena se va instala deoarece are semnaturile majoritatii proprietarilor.

Va multumesc!
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in privinta urmatoarei probleme.
Blocul nostru are 2 scari fiecare cu asociatia sa de proprietari. La scara noastra s-a cerut acordul pentru amplasarea unei antene de telefonie mobila. Eu nu am fost de acord cu acest lucru iar administratorul mi-a comunicat faptul ca nu se va monta antena la aceasta scara, chiar daca are acordul majoritatii locatarilor intrucat are nevoie si de acordul meu (probabil pentru ca eu stau la ultimul etaj si sunt direct afectata). Problema este ca antena tot se va monta la cealalta scara, unde proprietarii doresc acest lucru, iar distanta fata de apartamentul nostru este la fel de nociva (aprox. 15 m).
Am citit art. 39 din Legea 230/2007 unde reiese ca trebuie si acceptul proprietarilor din apropiere direct afectati.
Ce pot face in aceasta situatie? Am vre-o sansa sa blochez acest demers inca din faza incipienta? Mentionez ca am si un copil mic, care nu as vrea sa fie afectat de aceasta antena.

Multumesc anticipat!