avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1016 soluții astăzi
Forum Activitate enmaso

Activitate enmaso

Art 48 se coroboreaza cu prevederileART. 44 (1) Codul Muncii:
Delegarea poate fi dispusă pentru o perioada de cel mult 60 de zile şi se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.

prin urmare, nu se paote prelungi fara acordul salariatului peste 60 de zile.



Eu lucrez in aceea artie de productie de cel putin 8 luni fara sa semnaz nici un act aditional
din momentul cand am fost mutat pe postul de operator lipire cu flacara in aria de productie lipire nu am semnat nici un fel de act aditional
Buna.Sunt angajat al unui concern cu ramuri de activitate si in Romania, Timisoara.
La angajare am fost pus pe o functie dar dupa un timp am renuntat la respectiva functie si am ramas pe postul de operator productie, dupa aproximativ 1 luna din motive pe care nu le cunosc am fost mutat intr-o alta sectie a fabricii respective pe un post nou pentru mine.
Dupa un timp de aproximativ 3 - 4 luni a fost nevoie de un operator pe un alt post de lucru, intr-o alta arie de productie ( lipire ), noul meu post de lucru numindu-se lipirea cu flacara.
In aria de productie lipire avand in vedere faptul ca este mult mai cald dacat in celelalte arii de productie se plateste in plus un spor de caldura de 12 % din salariul de baza spor pe care cei din conducere il numesc "prima de caldura". Recent seful meu de linie a dispus sa nu se mai plateasca acel spor de caldura care reprezinta in plus fata de salariul meu 12 %, pe motivul ca sunt prea multe "rebuturi" ( skrap-uri ) din aria de productie lipire..
Din cate stiu eu exista o lege care dispune salarizarea pentru "Sporul pentru conditii deosebite de munca , grele, periculoase sau penibile".Din acest punct situatia ia amploare cautanduse cu disperare un vinovat pentru acele "rebuturi" urmare a deciziei de a taia sporul de caldura ( povestea este mult mai complexa ), incercandu-se ca sa fiu eu gasit cel vinovat. Ap[elez p[rin aceasta cale la dumneavoastra , daca se poate sa i-mi fie recomandat un avocat in Timisoara care s-a mai confruntat cu astfel de situatii.Multumesc .