avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate carmentatiana1981

Activitate carmentatiana1981

Răspuns la discuția Indemnizatie copil PFA
Am platit luna de luna din noiembrie 2011 si inca o intrebare:
Indemnizatie crestere copil pot lua daca am acea luna fara venit?
Răspuns la discuția Indemnizatie copil PFA
Buna ziua,

As mai avea o intrebare:

Pot beneficia de concediu de maternitate daca in ultimele 6 luni venituri mele din PFA au fost 10000 lei, dar in luna februarie nu am avut venit?
Răspuns la discuția Indemnizatie copil PFA
Va multumesc mult pentru raspunsul prompt!
In continuare as dori sa va intreb la ce declaratie de asigurare la Casa de Pensii faceti referire?
De cand sunt PFA nu am depus nimic la Casa de Pensii.
Am depus la ANAF Declaratia 200 pe anul 2011, pentru ca mie mi se opreste 10% impozit la sursa iar restul de 6% o sa platesc atunci cand o sa-mi vina Decizia de impunere.
Va multumesc mult pentru ajutor!
Buna ziua,

Sunt PFA din anul 2011, februarie si am avut carte de munca pana la data de 19 aprilie 2010. In perioada aprilie 2010 - februarie 2011 nu am avut venituri. Actualmente sunt insarcinata in luna 6 si urmeaza sa nasc in luna septembrie 2012. Am platit de cand sunt PFA sanatate (5,5%) si indemnizatie (0,85%). Astazi m-am interesat la primarie pentru actele care imi trebuiesc pentru indemnizatie copil si mi s-a spus ca imi trebuie si ”adeverinta Casa de Pensii”. Va rog sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare:
Pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil imi trebuie contributie la Casa de Pensii? Mentionez ca mai am 2 colege care si-au facut lunile trecute si lor nu le-a cerut asa ceva.

Va multumesc anticipat!