avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate marty82

Activitate marty82

Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie:
Am un PFA din Septembrie 2009 pentru care am platit la zi contributiile sociale la Casa de Pensii pana in Decembrie 2011. In anul 2012 am incetat plata asigurarii sociale catre Casa de Pensii deoarece venitul meu era mult sub pragul impus de lege (740x12luni). In schimb, obligatiile catre CAS au fost platite la zi.
Din August 2012 sunt angajat cu contract de munca iar obligatia platii de asigurari sociale a fost preluata de firma la care lucrez.
Din pacate, nu am stiut ca trebuie sa anunt si sa aduc adeverinta de salariat la timpul respectiv, lucru pe care l-am facut abia in Februarie 2013.
Tot in Februarie, am depus declaratia 200 la ANAF, facand dovada ca venitul prin PFA este mult sub pragul impus de ART. 296 - Cod Fiscal. In plus, am facut dovada acestui fapt si la Casa de Pensii, depunand o copie a declaratiei 200 si acolo (pentru prima parte a anului 2012).
Spre nedumerirea mea, astazi am primit o somatie si un titlu executoriu care ma obliga la plata sumei de 1000 de lei (un document emis la data de 1.07.2012 si inca doua la data de 31.12.2012) in termen de 15 zile.
Imi puteti spune care ar fi calea de atac in aceasta situatie? Sunt anuntat ca trebuie sa depun contestatie impotriva executarii silite in termen de 15 zile. Ce ar trebui sa contina aceasta contestatie in afara de dovezile pe care le-am depus deja la ANAF si Casa de Pensii?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Constructie ilegala
Multumesc pentru raspuns! Nu stiu daca lucrarea respectiva este atat de ampla incat sa afecteze structura de rezistenta a cladirii, in schimb problemele apar deoarece si-a permis sa interzica accesul vecinilor de frica unei reclamatii (probabil). Discutand aceasta problema am hotarat sa facem o reclamatie la Inspectoratul local in Constructii pentru a solicita un control insa nu stim daca ar fi cazul sa facem si la Primarie o sesizare, sau cine se ocupa cu astfel de probleme in mod direct. Constructia in cauza este practic o anexa a apartamentului deoarece accesul se face prin podeaua bucatariei, un fel de "beci la bloc".
Buna seara,

Am o intrebare legata de o constructie ilegala din subsolul blocului in care locuiesc. Vecinul de la parter a construit o boxa sub apartamentul in care locuieste, accesul facandu-se prin podeaua bucatariei acestuia. Banuim ca aceasta constructie cat si modificarile sunt ilegale iar problema este ca acest vecin a interzis in mai multe accesul atat vecinilor cat si a instalatorilor in subsolul blocului chiar si in situatii de avarie.

Unde ma pot adresa pentru a reclama aceasta situatie?
Multumesc anticipat!