avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate Madhu

Activitate Madhu

Discuție Demisie
Buna ziua, am o dilema ..daca pot sa-i zic asa...
Eu sunt (sau am fost, :D)... angajat la o firma, cu programul din contract indiv. de 8 ore dar insa eu lucram 12 ore pe ziL-V plus de la 7 la 14 S si D, pe langa asta angajatorul ma presa sa-i fac treburile personale, de acasa la el, din gradina etc. pana acum 4 zile cand am decis sa zic ca nu fac nimic fara contracost(asta neafectandu-mi ziua la locul de munca) la care am primit raspuns sa fac ca voi platit in plus separat. Dupa terminare intrebarea angajatorului: acum unde vrei sa te platesc, aici sau la servici?....hopa stai putin ca deja arat asa...X-(. Asta a fost sambata, duminica am fost la servici normal si vroiam din start sa-mi prezint demisia, n-a venit angajatorul motiv pentru care demisia mi-am depus-o luni, 11.06. Am citit ca pot prezenta demisia in dublu exemplar si asa am facut doar ca nu mi-a fost acceptata una, iar cealalta n-a semnat-o in fata mea, spunandu-mi sa vin a doua zi, astazi .....marti, ca nu este contabila. Am fost dimineata la sediu de unde am fost trimis la admin acasa, si acolo mi s-a zis ca cererea de demisie se face obligatoriu de mana, deci a mea nu a fost valida si ca sa scriu alta, fara precizare art. din codul muncii, nu mi-a dat voie, pe langa asta m-a pus sa scriu o declaratie cum ca am adresat injurii verbale unui coleg (gestionarul), asta a fost pe 08.06.2012, insa pt admin nu mai conta ca la randul lui, gestionarului ii ieseau vrute si nevrute din gura nu doar la adresa mea si a colegillor dar si la adresa clientilor, admin atat urmarea, sa ma scoata pe mine disciplinar in cazul unei sesizari la itm. Precizez faptul ca are 1 persoana la lucru fara Contract, faptul ca n-am fost pus sa semnez state de plata, n-am fost pus sa semnez fisa de protectia muncii. Intrebare... ma poate scoate disciplinar cu tot cu declaratia facuta de mine(am facut-o de teama ca avea facute de la 3 colegi declaratii) ... asta in cazul in care fac o sesizare la ITM?#-o