avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate mogy-80

Activitate mogy-80

Răspuns la discuția intoarcerea din CIC
multumesc,
Ce nu am inteles din raspunsul dvs., daca mama se intoarce iainte de implinirea varstei de 1 an a copilului se aplica tot prevederea cu cele 6 luni sau se aplica cea care precizeaza ca mama nu poate fi concediata pe perioada primirii stimulentului de insertie, adica pana copilul implineste 2 ani?
Va rog, daca puteti, sa-mi raspundeti si la cealalte nelamuriri ale mele:
1. In caz de reducere de personal se poate impune mamei transferul in alta localitate?
2. In caz de desfintare a intregii diviziei, compnia este obligata sa-i ofere mamei un alt post in cadrul celor 6 luni?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
Am nascut in aprilie anul acesta si ma voi intoarce la munca inainte sa implineasca copilul 1 an.
Lucrez la o companie care are 3 divizii, toate avand puncte de lucru in mai multe orase.
In orasul in care locuiesc eu suntem 5 salariati pe posturi similare.
In cadrul companiei se discuta reducerea de activitate aceasta insemnand sau reducerea personalului in cadrul diviziei in care activez si eu.
Va rog sa imi spuneti daca dupa ce ma voi intoarce din CIC, va putea fi redus locul meu de munca si mentinerea altor posturi similare? se aplica prevederile din OUG 111/2010 privind protejarea mamei intoarse din CIC?
Daca da, care din prevederi se aplica: cea care se refera la 6 luni dupa reincadrarea in munca sau cea care se refera la protejarea mamei pe perioada primirii stimulentului de insertie, adica pana ce copilul implineste 2 ani?
Se poate impune mamei transferul intr-o alta localitate?
Va rog sa imi spuneti si ce se poate intampla in cazul in care se ia hotararea desfiintarii intregii divizii in cadrul careia activez si eu?
Multumesc