avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate daniela_ilie

Activitate daniela_ilie

Buna ziua! Imi puteti spune care sunt modalitatile de cooperare intre 2 societati comerciale- prima cu capital integral de stat, cealalta cu capital minoritar de stat. Activitatea in vederea careia s-ar realiza cooperarea este legata de furnizarea serviciilor de alimentare cu apa si de canalizare. Societatii cu capital integral de stat I s-a atribuit direct delegarea gestiunii serviciului mentionat, iar cealalta societate a luat fiinta in urma unui parteneriat public-privat. Va multumesc anticipat!
Nelamurirea mea se refera la ADI cu acelasi obiect de activitate...in cazul unor ADI cu obiecte de activitate diferite (de exemplu ADI 1-obiect de activitate infiintarea, organizarea , finantarea, gestionarea in comun a serviciului de salubritate, ADI 2 obiect de activitate infiintarea, organizarea , finantarea, gestionarea in comun a serviciului de iluminat public) participarea UAT este posibila.(asta stiu)
Buna ziua! Intrebarea mea este daca o unitate adiministrativ teritoriala poate face parte din mai multe asociatii de dezvoltare intercomunitara cu acelasi obiect de activitate, de exemplu infiintarea, organizarea , finantarea, gestionarea in comun a serviciului de alimentare cu apa si de canalizare. Multumesc!