avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters255534

Activitate ContSters255534

Asta si intamplat!Dar din cate stiu daca i se accepta cererea de revizuire sunt sanse sa se intoarca dosarul la prima instanta ,instanta care i-a dat cu suspendare!Este posibil lucrul asta?Multumesc!
OK!Am inteles opinia dumneavoastra!Intra-ti pe portal si uitativa cate persoane care au fost prinse in flagrant cu cantitati mult m-ai mari au primit pedepse cu suspendare si nu cu executare!Prostia a fost a lui ca a facut apel la Curtea De Apel Constanta !Daca statea in banca lui ramanea cu pedeapsa din prima instanta cea cu suspendare!Multumesc pentru raspunsuri!Am sa va tin la curent cu ceea ce se va intampla!
Totusi exista cai extraordinare de atac si probe !Fiind la prima fapta consider k nu era cazul sa se ajunga la o astfel de pedeapsa !Avocatul persoanei in cauza nu o sa lase lucrurile asa !A spus k o sa ajunga pana la Drepturile Omului!Poate va fi bine!
Dar pe ce cale? Exista si o alta cale ?Sau m-ai exact ,exista o cale de a modifica hotararea judecatoreasca care este data de Inalta curte si de a ramane in libertate?
Doresc sa va prezint cazul meu ,de fapt nu al meu al unui prieten m-ai pe larg!Anul trecut in luna aprilie a fost prins in flagrant inpreuna cu un prieten cu 50 de grame de canabis!Judecat fiind la noi in oras ,hotararea definitiva a fost 4 ani cu inchisoare ,5 cu suspendare si 2 probatiune !Nu ia convenit hotararea si a facut apel la Curtea de Apel Constanta unde i sa micsorat pedeapsa !Ajungand la 2 ani si sase luni cu inchisoare ,4 cu suspendare si 2 probatiune!Procorurul DIICOT Constanta sa suparat si a facut recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie Bucuresti!Acolo sa casat hotorarea si a primit 2 ani jum cu executare !Intre timp el avand cu suspendare a plecat din tara ,fara sa stie k va urma aceasta pedeapsa !La ora actuala este liber!Se ocupa parintii si avocatul!Avocatul a facut contestatie in anulare la inalta curte ,a fost respinsa si acum am inteles ca a facut cerere de revizuire dar tot la inalta curte!Nu trebuia sa faca la prima instanta din orasul lui?Ideea e ,exista o sansa sa i se modifice dinnou fapta in pedealsa cu suspendare?Multuesc!
Lucrul asta il cunosc si eu!Am citit !Sa trimit cerere de revizuire dar nu stiu daca sunt acceptate !Cunoaste-ti cazuri in care au fost acceptate ?S-a schimbat fapt ?Cu suspendare!Unde este judecata cererea?La prima instanta ?S-au la inalta curte acolo unde a fost hotararea definitiva?Multumesc!
Buna ziua tuturor!
Astept cat m-ai multe sfaturi !
Doresc sa stiu daca m-ai exista vreo posibilitate de a scapa de pedeapsa cu inchisoarea dupa ce a fost respinsa o contestatie in anulare !Se poate accepta cererea de revizuire?Multumesc!
Răspuns la discuția Fals si uz de fals (cred)
Va rog sa imi spuneti daca au fost cazuri cand dupa dupa ce contestatie in anulare a fost respinsa hotararea definitiva fiind condamnare sa m-ai acceptat cererea de revizuire .Si daca se poate face ceva sa scapi de inchisoare!Multumesc!