avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2036 soluții astăzi
Forum Activitate pfipensionar

Activitate pfipensionar

Multumesc pentru raspuns.

Sunt Persoana Fizica Independenta - medic, conform legii 95/2006, art. 380, alin. 3 ((3) Medicii care au obtinut certificatul de membru al Colegiului Medicilor din Romania pot desfasura activitati medicale potrivit pregatirii profesionale in sistemul public de sanatate sau/si in sistemul privat, fie ca angajati, fie ca persoana fizica independenta pe baza de contract. Calitatea de persoana fizica independenta se dobandeste in baza certificatului de membru al Colegiului Medicilor din Romania si a inregistrarii la administratia financiara in a carei raza domiciliaza medicul. In conditiile legii, medicii pot infiinta si cabinete de practica medicala.
Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for... )

Deci platesc CASS de doua ori? 5.5%? In afara de CASS, platesc si somaj si pensie? Obligatoriu?
Buna ziua,

Sunt pensionar militar de cativa ani si anul trecut mi-am infiintat un PFI. Intrebarea mea este: achit contributia la asigurarile de sanatate de 5.5% de 2 ori, si ca pensionar, si ca PFI? Sau, mai simplu, ce obligatii de plata - contributii sociale am ca PFI? Precizez ca cei de la casa de asigurari nu au stiut sa ma lamureasca.

Multumesc anticipat!