avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate NunuMic

Activitate NunuMic

Fond Comisie Rogatorie... Ce inseamna astea, chiar nu stiu...Ce reprezinta "fond" ?
Si din cate am inteles nu prea are treaba vacanta judecatoreasca cu astfel de dosare, spre exemplu, i sa dat termen acum pe 17.07.2012, unde primul termen a fost pe 25.06.2012. Am inteles ca ar mai amana avocatul pentru studierea dosarului, sa presupunem ca ar fi undeva la sfarsitul lunii urmatorul termen, daca nu inceputul lunii august, dar tot mai raman 45 de zile...... Internarea in spital poate amana procesul? Trebuie dovedit de catre o ruda, avocat ca persoana respectiva este internata, trebuie scoase ceva hartii de la spital, "boala" trebuie sa fie ceva mai serioasa ca sa fie credibil??? Astept raspunsuri de la voi si va multumesc de pe acum !!!
Data de 24 septembrie 2012 este data cand se prescrie fapta comisa in tara unde a fost depusa plangerea. Acum au trimis o Comisie Rogatorie Internationala pentru a audia asa zisul inculpat. Inculpatul trebuie sa se prezinte la Judecatorie pentru audiere, dar din ce sa discutat cu multi avocati, cea mai simpla cale sa treaca de asta, ar fi sa amane pana la acest termen. Pana acum sa depus o cerere la Judecatorie cum ca isi cauta aparator, asa ca sa amanat pana pe data de 17 iulie 2012. La data aceea, aparatorul va depune si el o cerere pentru studierea dosarului, se va mai da un termen de 15-20 de zile, dar tot nu e de ajuns. Ce motive ar mai fi sa se tot amane pana la data de 24.09.2012 ???
[Editat] Iar procesul verbal odata semnat ar trebui sa ti-l dea, nu sa-l trimita prin posta. Sora mea a fost oprita si amendata pe motiv ca i sa oprit masina din cauze mecanice, si pentru ca a incercat sa explice ce si cum, domnu politist vs. "trimisul lui Dumnezeu pe pamant" a incheiat un proces verbal de neprezentare de documente pe care nu a lasat-o nici macar sa-l semneze, iar cand am ajuns eu la fata locului, a plecat in tromba. Am fost la politie sa depunem o plangere, iar ala de la ghiseu ia zis ca nu are ce plangere sa depuna, ca in decurs de 30 de zile vine amenda acasa si atunci poate veni sa faca plangere. au trecut 3-4 luni de atunci, n-a mai ajuns amenda acasa, asta nu inseamna ca nu exista pe la finante si ca trebuie platita...Golanie de 3 lei...
Sunt dispus sa vin oriunde in tara la un avocat extrem de bun sa-i prezint copie a unui dosar unde sunt citat ca inculpat la o comisie rogatorie internationala !!! #-o