avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate voineavasilica

Activitate voineavasilica

Discuție mostenire
buna ziua,parinti mei sunt divortati de aproape 8 ani de zile,mama mea sa recasatorit si sa mutat din apartamentul cumparat de tatal meu cu ea in timpul casatoriei,mama mea a inaintat acum vreo 3 ani cere de partaj in instanta,dar pentru ca apartamentul a fost valorificat la o suma mare,,si nici unu din ambi mei parinti nu aveau bani sa renuntat,tatal meu a ramas sa locuiasca in acest apartament.ce trebuie sa fac ca tatal meu sa imi cedeze mie partea lui daca nu sa finalizat partaju intre ei?cam cat m-ar costa un avocat ca sa incep demersurile pentru obtinerea jumatati din apartament,adica partea tatalui meu?e vrea sa imi cedeze mie pentru ca este grav bolnav iar mama mea deabia asteapta sa vand apartamentul.va multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
va multumesc,dar din ce cauza nu a luat tribunalu masuri de prima data cand mi-au stabilit mie pensia,ca era de datoria lor sa cunoasca legile,stiu si eu ca daca sunt doi copii minori sau majori se opreste undeva la 35%..nu 42%
buna ziua,va rog sa ma ajutati si pe mine in legatura cu pensia alimentara,de curand tribunalu a decis sa iau pensie alimentara 16,6 la suta din pensia tatalui meu,iar sora mea ia 25%,amandoua suntem majore..ce trebuie sa fac ca sa luam amandoua la fel,sa avem drepturi egale?