avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate aly78

Activitate aly78

Răspuns la discuția pensie alimentara!!!
va multumesc enorm ptr sfaturiile date,ptr moment nu am facut absolut nimic,incerc sa reiau contact cu fiica mea,sa ajungem la o intelegere(ma ingrozeste ideea de a ma afla in fata unui tribunal cu propriul meu copil)!!!!Din cate am inteles este deacord sa retraga plangerea atata timp cat eu am sa_i trimit aceiasi suma de bani,ptr a subvenii la traiul ei linistit....acest lucru il voi face cu chitante,lunar!!!!Aceasta intampinare ma sfatuiti sa o fac ???? Ce gasesc dureros,este faptul ca "copilul"major este in intretinerea parintiilor,pana la varsta de 26 de ani,fara a i_se cere nimic in schimb,doar statutul de "student"fiind indeajuns!!!Parintii care nu raspund la capriciile "copiilor" sunt atat de usor pusi in fata unui tribunal,li-se vor cere explicatii si vor trebuii sa dovedeasca ceea ce nu si_au imaginat candva !!!!
Răspuns la discuția calcul de pensie alimentara !!!!!
iar daca persoana este majora continuandu_si studiile,si cei 25 din venit ar reprezenta 5 salarii minime in romania.....este aplicabila aceasta pensie alimentara ?????
Buna ziua tuturor!!!! am o intrebare la care mi_as dorii sa mi_se poata raspunda cat mai concret !!!!
Cum se calculeaza pensia alimentara????tinand cont ca: cel care ar trebuii sa o plateasca nu este salariat roman
:iar cel care va beneficia de aceasta pensie alimentara traieste in romania
:exista un min-max ptr aceasta pensie alimentara ???????????
Va multumesc tuturor !!!!!
Răspuns la discuția pensie alimentara!!!
d_nul Filip mi_a raspuns ca sunt obligat sa platesc pensie alimentara!!!!! Acest lucru eu nu il contest,conform legii,va trebuii sa_i platesc pana la varsta de 26 de ani in cazul in care va continua studiile(dar studiile,eu le platesc....ea nu a muncit o zi in viata ei !!!! iar in schimb are restante si note de 5 si 6 !!!!)Ca parinte, atunci cand platesti o facultate 600 de euro pe an,asiguri un trai decent copilului tau si acesta isi bate joc de tine.....acest parinte nu are nici un drept ???? "copilul" care continua studiile....nu este obligat de nimeni si ptr nimic ,????Va asigur ca nu sunt tatal care sa_si abandoneze copilul si nici cel care nu isi asuma responsabilitatiile,am facut chiar mai mult decat atat ..............
Răspuns la discuția pensie alimentara!!!
dovezi de vacantele petrecute la domiciliul meu(foto,martori prezenti si ei cu aceiai ocazie...)pentru celelalte destinatii de vacante nu pot dovedii nimic din pacate!!!! Banii cu care am contribuit la plata studiilor,si a vietii ei zilnice(din pacate au fost trimisi prin membrii de la familie sau cu ocazia vizitelor ei ,la domiciliu meu)Nu am crezut nicicand ca va trebuii sa am dovezi ptr a dovedii ca fiica mea valoreaza mai mult decat banii !!!!!
Răspuns la discuția pensie alimentara!!!
citatia am primit_o pe adresa societatii unde lucrez,fica mea declarand ca nu mai are nici o veste din partea mea dupa absolvirea liceului,si ca tot din acea data,sprijinul meu financiar a luat sfarsit,ceea ce nu e adevara(tinand cont ca sarbaroriile de iarna le_am petrecut impreuna),sustinand ca a fost ajutata de bunica ei,cu pensia dansei(mama mea!!!!)Totul e o minciuna,in care ma gasesc din pacate,familia mea dorind a sustrage bani...Tribunalul reclama dovezi de salariu societatii unde lucrez....situatia este complicata!!!!
As dorii sa stiu conditiile in care sunt obligat de a plati pensie alimentara ficei mele in varsta de 21 de ani,tinand cont ca mi_a fost incredintata in custodie in urma divortului!!!!Dupa absolvirea liceului,a fost acceptata intr_o facultate de stat,dupa primul an,a fost eliminata tinand cont de rezultatele obtinute,i_am platit studiile ptr a reincepe o alta facultate.Rezultatele nu sunt satisfacatoare(minime,ptr a fi acceptata)lipsa de respect si jicniriile la adresa mea au inceput odata cu dorinta mea de a o face sa realizeze gravitatea faptelor ei!!!! In prezent sunt rezidentul unei tari europene,i_am trimis lunar o suma destul de importanta ptr a subvenii existentei si unui trai decent,nu a fost obligata de a muncii,i_am oferit vacante si tot ce mi_a fost posibil financiar!!!!In prezent,fica mea mi_a deschis un proces ptr a ma obliga de a continua trimiterea unei pensii alimentare,tinand cont ca e studenta(facultate platita de mine)!!!!As dorii sa stiu daca pot fi obligat de a continua a platii,tinand cont de rezultatele ei scolare,comportamentul ei fata de mine(si multe alte jigniri verbale....pe care nu le voi cita)!!!! Tribunalul orasului unde ea locuieste,imi cere dovezi de salariu ptr a se stabilii o pensie alimentara,prima infatisare avand loc fara ca eu sa fi fost instiintat,citatia am primit_o dupa o saptamana de la proces!!!!