avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1410 soluții astăzi
Forum Activitate Riana0204

Activitate Riana0204

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : figurez la administratia finantelor publice cu suma de 2800 RON provenita din amenzi si cheltuieli judiciare din anul 2011.
In luna septembrie 2011 m-am angajat si totodata mi-am deschis un cont in lei la banca unde angajatorul urma sa imi vireze drepturile salariale.In luna octombrie mi-a intrat in cont primul salariu,automat contul fiindu-mi blocat de catre cei de la administratia financiara,acestia punandu-mi o poprire de 530 RON , suma mai mare decat cea care imi intrase mie in cont.Am luat imediat legatura cu organul de executare care in loc sa imi ceara o adeverinta de salariat pentru a mi se face retinerile legale,mi-a comunicat ca numai daca platesc toata suma mi se poate debloca,contul ,si ca apoi in fiecare luna sa platesc o anumita suma pentru a nu imi mai pune poprire.Am achitat toata suma, mi sa deblocat contul iar apoi in fiecare luna am depus 50-100 RON in functie de posibilitati.Toate bune si frumoase pana in luna iunie a acestui an cand am constat ca acelasi organ de executare imi pune poprire pe cont pentru toata suma care mi-a mai ramas de plata,adica 2500 RON.La doua zile dupa ce mi-au intrat drepturile salariale in cont,tot salariul mi-a fost transferat de catre cei de la banca in contul finantelor publice,nemaitinandu-se cont de faptul ca eu sunt lipsit astfel de mijloacele necesare existentei.Organul de executare era aceeasi peroana ca cea din luna octombrie anului trecut care foarte aroganta mi-a raspuns ca banii au intrat in contul finantelor si ca nu mai are ce face.Mi-a cerut sa ii aduc o adeverinta ca sunt salariat si imi va cere poprire pe angajator de 1/3 din salariu si imi va debloca,contul,incepand doar din urmatoarea luna.As dori sa stiu ,organul de executare a procedat legal?Nu trebuia sa imi ceara adeverinta de salariat in luna octombrie ?,cand s-a facut prima poprire,ca sa mi se retina cat este legal ,adica 1/3,si nu toata suma! As avea castig de cauza daca as actiona persoana respectiva in istanta?Nu este cumva abuz in functie faptul ca mi s-au retinut drepturile salariale in proportie de 100% ?Va multumesc mult si astept raspunsul dumneavoastra!

[editat numele bancii implicate]